14 / 08 / 2022

Cumhurbaşkanlığı yazlık konutu için kamulaştırma kararı!

Cumhurbaşkanlığı yazlık konutu için kamulaştırma kararı!

Gökova Körfezi’ne inşa edilen Cumhurbaşkanlığı yazlık konutu nedeniyle bölge sakinlerinin arazileri için kamulaştırma kararı verildi.  

Muğla'nın Gökova Körfezi’ne inşa edilen Cumhurbaşkanlığı yazlık konutu nedeniyle bölge sakinlerinin arazileri için kamulaştırma kararı verildi. 

Eski Cumhurbaşkanı Turgut Özal tarafından yazları tatil yapabilmek amacıyla Muğla’nın Marmaris ilçesine bağlı Okluk Koyu’na inşa edilen konut, inşasından sonra birkaç defa kullanıldı, fakat Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a kadar hiçbir cumhurbaşkanı bu konuta uğramadı.

Yaklaşık bir buçuk sene önce Gökova Körfezi’ndeki bu arazide ilk çalışmalar başladı ve incelemelerin yapılmasından sonra dört metreyi bulan yüksek duvarlar örüldü. Bölgenin koruma statüsü düşürüldükten sonra imar planları değiştirildi ve böylece inşaat için uygun yasal zemin hazırlandı.

KAYMAKAMLIK PAZARLIĞA DAVET ETTİ

Deutsche Welle Türkçe’den Miray Gökçe’nin haberine göre, geçtiğimiz haftalarda Marmaris Kaymakamlığı tarafından hak sahibi vatandaşlara “Cumhurbaşkanlığı hizmetlerinde kullanılmak amacıyla kamu yararı kararı alınmıştır” ifadesiyle resmi bir yazı yollandı ve hak sahipleri, arazilerinin bedeli için pazarlık yapmak için kaymakamlığa davet edildi. Hükümetin aldığı kamulaştırma kararı kapsamında vatandaşlarla pazarlıklar da başladı. İsminin açıklanmasını istemeyen bir vatandaş, dönümü 1 milyon Türk Lirasına varan arazilerine 90 bin ila 165 bin lira arasında değişen fiyatlarda tekliflerde bulunulduğunu ve kamu yetkililerinin, vatandaşlara tekliflerini kabul etmedikleri taktirde hukuki yola başvurabileceklerini hatırlattığını iddia etti.

Okluk Koyu’nda işletmesi bulunan ve kamulaştırma kararı alınan 11 dönümlük arazisi dedesinden kalan 55 yaşındaki Turgut Yücel ise arazisinden vazgeçmeyeceğini, hukuk mücadelesi vereceğini söylüyor. Yücel, “Biz Gökova’nın kalesiyiz. Dünyanın her yerinden insanlar buraya geliyor. Onları ağırlıyoruz. Ne teklif ederlerse etsinler, parası ne olursa olsun hukuki itirazda bulunacağım” şeklinde konuştu.

BELEDİYE BAŞKANI: YETKİMİZ YOK

Marmaris Belediye Başkanı Muhammet Ali Acar, konuyla ilgili herhangi bir yetkilerinin bulunmadığını belirtiyor. “Bizim sorumluluk alanımız içinde ancak Cumhurbaşkanlığı köşkü için yetki ve sorumluluğumuz yok” diye konuşan Acar, 200 dönüm arazi için kamulaştırma kararı alındığını bölge sakinlerinden öğrendiğini belirtti. Acar’ın verdiği bilgiye göre, bu araziler yaklaşık 20 kişiye ait. Koyun büyütüldüğünü söyleyen Acar, “Hangi amaçla yapılacak ve neden büyütülüyor, bilmiyoruz” dedi.

Son gelişmeden sonra bölgedeki yerel idareciler, vatandaşlar, siyasi partiler, sivil toplum örgütleri, aydınlar ve meslek örgütleri bir araya gelerek mücadeleye başladı. change.org isimli internet sitesi üzerinden başlatılan kampanyayla kısa sürede yaklaşık 80 bin adet imza toplandı.