Dairenizin apartman içindeki konumu değerine ne kadar etki eder?

Dairenizin apartman içindeki konumu değerine ne kadar etki eder?

Bir apartmanda dairenin konumunun önemi ne kadardır acaba? Herkesin söylediği gibi zemin kat ve son katlar sorunlu mudur? Eğer bu katların değeri düşükse aradaki fark ne kadar olmalıdır? Peki bodrum katlar, bahçe katları ve teras katlar? Onlar için durum

İşe öncelikle dairenin konumunu önemli hale getiren faktörleri sıralamakla başlayalım;

1. Manzara: Dairenin hangi katta ve hangi cephede olduğuna göre manzarası değişmektedir.

2. Cephe: Bağımsız bölümün ön, arka cephede olması veya sahip olduğu cephe sayısı,hangi yöne baktığı önemlidir.

3. İzolasyon problemi: Konutun son katta, zemin katta ve bahçe katında olması çeşitli izolasyon problemlerine yol açabilmektedir.

4. Kazan dairesi ile aynı katta yer almak: Özellikle bodrum ve bahçe katları için önemli bir sorun olabilmektedir.

5. Alt veya üst katında dükkanın bulunması: Özellikle ısınma, koku gibi problemler yaşanabilmektedir.

6. Balkon : Bodrum veya zemin kattaki dairelerin balkonlarının bulunmaması önemli bir etkendir.

7. Kira geliri-Prim potansiyeli: Genellikle ara katlar ve ön cepheli konutlar tercih edildiği için diğer türdeki dairelerin prim potansiyeli daha düşüktür.

8.Satış kabiliyeti: Bir önceki maddede belirtildiği gibi ara katlar ve ön cepheli konutların satış kabiliyeti daha yüksektir.

9. Asansör : Asansörün bulunduğu apartmanlarda üst-ara katlar daha avantajlı konuma gelirler. Asansörün olmadığı binalarda ise alt ara katlar daha çok tercih edilir.

10. Teras: Bir dairenin teras kat olmasının hem avantajı hem de dezavantajları mevcuttur. Teras katın altındaki dairelerinde izolasyon problemleri olabilmektedir.

Bu saydıklarım ve tecrübelerim sonucunda söyleyebilirim ki bir apartmanda dairelerin konumlarına göre metrekare başına düşen değerleri arasındaki fark %10 ile % 20 arasında değişebilmektedir. Çok özellikli veya çok kötü durumdaki konutlar için fark %25'e çıkabilir.

Şimdi birçok kişinin "Ne yapacağız o zaman, az prim yapan daireleri almayacak mıyız?" diye sorduklarını duyar gibiyim. Her zaman söylediğim gibi sevdiğiniz, hoşunuza giden konutu alın, prim yapması konusunu ikinci derecede düşünün derim. Örneğin ben bahçe katı daireleri çok sever ve tercih ederim (bu konuda yazdığım ayrı bir makale bulunmaktadır). Unutmayın ki bu tip daireleri ileride diğer konutlara göre daha ucuz satabilirsiniz ama aynı oranda da ucuza alıyorsunuz...

 

Ebru Öz

Mimar

Gayrimenkul Değerleme Uzmanı

ebruoz@laldegerleme.com.tr