07 / 07 / 2022

Danıştay Yırca'daki santral için durdurma kararı verdi!

Danıştay Yırca'daki santral için durdurma kararı verdi!

Danıştay Yırca'daki santral için durdurma kararı verdi. Manisa'nın Soma İlçesi Yırcalı köylülerinin avukatı Deniz Bayram, termik santrale yaptıkları itirazı değerlendiren Danıştay 6. Dairesi'nin yürütmeyi durdurma kararı verdiğini açıkladı.Yırca Mahallesi köylülerinin avukatı Deniz Bayram, Soma'da yapılması planlanan termik santralle ilgili Bakanlar Kurulu kararına karşı yaptıkları "acele kamulaştırma kararının iptali" ve "yürütmeyi durdurma" başvuru üzerine Danıştay 6. Dairesi'nin yürütmenin durdurma yönünde karar verdiğini bildirdi.


Bayram, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Bakanlar Kurulu kararına karşı "acele kamulaştırma kararının iptali" ve "yürütmeyi durdurma" amacıyla Eylül ayında Greenpeace Hukuk Derneği ve köylüler adına Danıştay'a dava açtıklarını söyledi. 


Danıştay 6. Dairesi tarafından görülen davanın karar aşamasında olduğunu kaydeden Deniz Bayram, yürütmenin durdurulması yönünde karar verildiği söyledi. 


Gerekçeli kararın pazartesi günü ellerine ulaşacağını ifade eden Bayram, şöyle konuştu:


"Dava eylül ayında başlamıştı ve yürütmeyi durdurma kararı alındı. Zaten en başından beri bu sürecin hukuka aykırı olduğunu söylemiştik. Buna ilişkin yürütmeyi durdurma kararı açtığımız gibi zeytinliklerin korunması için tüm idari birimlere de başvuru yapmıştık. Bu karar bugün alındı. Karar alınana kadar alanda pekçok kez ağaç kesimi yapıldı, bugün de yaklaşık altı bin ağaç söküldü. Bundan sonra hukuki süreç devam ediyor. Köylülerin mücadelesi var, onlar zeytincilik yapmak istiyor. Sorumlular hakkında gerekli hukuki yollara başvuracağız."


AA