Datça'da TOKİ'ye devredilen dört arazi yargıya taşındı!

Datça'da TOKİ'ye devredilen dört arazi yargıya taşındı! Datça'da TOKİ'ye devredilen dört arazi yargıya taşındı!

Datça Belediyesi, ilçenin en kıymetli yerlerinde bulunan 4 arazinin sessiz sedasız Toplu Konut İdaresi Başkanlığı’na (TOKİ) devredilip satışa çıkarılmasını yargıya taşıdı.

 

Cumhuriyet gazetesinden Hazal Ocak'ın haberine göre, Datça Belediyesi, ilçenin en kıymetli yerlerinde yer alan 4 arazinin sessiz sedasız Toplu Konut İdaresi Başkanlığı’na (TOKİ) devredilip satışa çıkarılmasını yargıya taşıdı. Belediye satışın hukuksuz olduğunu bildirerek iptalini istedi.

TOKİ, aralarında Muğla Datça’nın da bulunduğu 26 ilde 993 bin metrekare büyüklüğünde 87 arsayı “açık artırma” yöntemiyle geçtiğimiz ay satmıştı. Satılan arsalar arasında Datça Mahallesi’nde 11 bin metrekare büyüklüğünde 2 konut, park ve yol alanı, İskele Mahallesi’nde de 6 bin 755 metrekare büyüklüğünde 2 konut, park ve yol alanı da bulunuyordu.

Önce devir sonra satış

Datça Belediyesi, TOKİ’ye karşı satışların iptali istemiyle Muğla İdare Mahkemesi’ne başvurdu ve dava açtı. Belediye dava dilekçesinde satışların yasaya ve hukaka aykırı olduğunu bildirerek iptal edilmesini istedi. Arazilerin mülkiyetinin Maliye Hazinesi’ndeyken 16 Ekim tarihinde bedelsiz olarak TOKİ’ye devredildiğine dikkat çekilen dilekçede devir tarihinden çok kısa bir süre sonra 29 Aralık tarihinde açık artırma yöntemiyle 3. kişilere satıldığı anlatıldı. Dilekçede Hazineden TOKİ’ye yapılan bedelsiz devrin hukuka uygun olmadığı belirtilerek şu ifadeler yer aldı:

“Kaldı ki, bedelsiz devre konu taşınmazlar ancak toplu konut yapımı ya da arsa üretim amacıyla kullanılabilir. Yani bu taşınmazların bizatihi arsa üretim çalışmaları tamamlanmadan veya konut projesi oluşturulmadan, doğrudan 3. kişilere satılması devrin kanunda belirtilen amacına uygun değildir.”

TOKİ tarafından yapılan satış işleminin Datça Belediyesi’nin hukuki menfaatının de ihlal edildiği belirtilen dilekçede son olarak satışların iptali ile satışların öncelikle telafisi güç ve imkânsız zararlar doğurabileceğinden yürütmesinin durdurulması talep edildi.

TOKİ 26 ildeki 87 arsayı satışa çıkarıyor!

pus