08 / 08 / 2022

DATÜB ve Kırgızistan Ahıska Türkleri Derneği'nden Kırgızistan'a inşaat malzemesi desteği!

DATÜB ve Kırgızistan Ahıska Türkleri Derneği'nden Kırgızistan'a inşaat malzemesi desteği!

Merkezi İstanbul'da olan Dünya Ahıska Türkleri Birliği (DATÜB) ile Kırgızistan Ahıska Türkleri Derneği, Kırgızistan'da, Tacikistan sınırında yaşanan çatışmaların etkilediği kişiler için toplam 25 tonluk un, gıda ve inşaat malzemesi desteği yaptı.Merkezi İstanbul'da olan Dünya Ahıska Türkleri Birliği (DATÜB) ile Kırgızistan Ahıska Türkleri Derneği, Kırgızistan'da, Tacikistan sınırında yaşanan çatışmaların etkilediği kişiler için toplam 25 tonluk un, gıda ve inşaat malzemesi desteği yaptı.

Anadolu Ajansı'nda yer alan habere göre; derneklerin insani yardım malzemesi, Türkiye'nin Bişkek Büyükelçisi Ahmet Sadık Doğan'ın Kırgızistan'ın güneyindeki Batken şehrine gerçekleştirdiği ziyaret sırasında verildi.

Kırgızistan Ahıska Türkleri Derneği Başkanı Atamşa Dursunov, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Batken bölgesinde sınırda çatışmadan etkilenenlere yardım toplayan ve ulaştırılmasını sağlayan DATÜB yönetimine ve dernek üyelerine teşekkürlerini iletti.

DATÜB ve Kırgızistan Ahıska Türkleri Derneği nden Kırgızistan a inşaat malzemesi desteği!

Türk büyükelçisine sunduğu katkılar nedeniyle teşekkürlerini ileten Dursunov, sınırdaki çatışmada hayatını kaybedenlere Allah'tan rahmet, ailelerine ve yakınlarına başsağlığı diledi ve yaralılara acil şifa temenni etti. 

- Kırgızistan Tacikistan sınırdaki çatışma

Kırgızistan-Tacikistan sınırında yer alan "Golovnoy" adlı su dağıtım şebekesini kontrol etme konusunda 28 Nisan tarihinde meydana gelen gerginlik, 29 Nisan'da iki ülke halkının birbirini taşlamasıyla sürmüş, sınır hattındaki olaylar iki ülkede sınır birliklerinin devreye girmesiyle çatışma başlamıştı.

Kırgızistan tarafında 183 kişi yaralanmış, 3'ü asker 36 kişi hayatını kaybetti. Tacikistan'da ise 9'u asker 19 kişi yaşamını yitirmiş, 88 kişi yaralanmıştı.

Çatışmanın yaşandığı Kırgızistan'ın Batken bölgesindeki üç ayrı yerleşim biriminde 120 ev, 27 benzin istasyonu, 34 iş yeri hasar görmüş veya kullanılmaz duruma gelmişti.

Gazze Hükümet Bilgilendirme Ofisi: Konut kulelerinin hedef alınması savaş suçudur!