Defter-i Hâkânî’de Kudüs kitabı yayımlandı!

Defter-i Hâkânî’de Kudüs kitabı yayımlandı!Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü tarafından geliştirilen Defter-i Hâkânî’de Kudüs Projesi ile “Defter-i Evkâf-ı Livâ-i Kuds-i Şerîf” isimli Kudüs Vilayeti Vakıfları Defteri kitap haline getirildi.


Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü tarafından geliştirilen Defter-i Hâkânî’de Kudüs Projesi ile “Defter-i Evkâf-ı Livâ-i Kuds-i Şerîf” isimli Kudüs Vilayeti Vakıfları Defteri kitap haline getirildi.


Tarihsel kökenleri Osmanlı Devleti'nde Defter-i Hâkânî’ye dayanan Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü, Osmanlı'dan intikal eden zengin arşiv hazinelerini, tasnif ederek hem geçmişe ışık tutmak hem de gelecek nesillere bu değerli mirası daha kalıcı aktarmak için yayın çalışmalarına başladı. Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü tarafından geliştirilen Defter-i Hâkânî’de Kudüs Projesi ile “Defter-i Evkâf-ı Livâ-i Kuds-i Şerîf” isimli Kudüs Vilayeti Vakıfları Defteri  transkript ve aslına uygun şekilde kitap haline getirilerek basıldı. Arşiv kayıtlarının tasnif edilip, gerçeklerin ortaya çıkarılması için yayınlanması işine, günümüzde büyük acıların yaşandığı kutsal Kudüs şehri ile başlandı.


Tarih boyunca defalarca işgal edilen, saldırıya uğrayan ve hatta yok edilen Kudüs, medeniyetimizin şefkat ve merhametinin göstergesi olan vakıflarla hayat buldu ve varlığını muhafaza etti. Defter-i Hakani’de Kudüs kitabının muhtevası ile bilimsel, sonuçları itibariyle yeni gelişmelere temel oluşturması bekleniyor. 


Gazete Vahdet