Çukurova Balkon

Denizli’ye 1700 metrelik teleferik hattı!

Denizli’ye 1700 metrelik teleferik hattı! Denizli’ye 1700 metrelik teleferik hattı!

Denizli’ye 1700 metrelik teleferik hattı geliyor. Denizli’de yayla turizminin başlatılması amacı ile bin 700 metre uzunluğundaki teleferik hattı ile bir yayla turizmi projesi hayata geçiriliyor.


Kartal'ın hemen teslim en cazip sitesinde! 65 metrekare 299 bin TL!


Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, beraberindeki heyetle birlikte Denizli'yi yayla turizminde marka yapacak teleferik ve tesis projesini inceledi. Teleferik projesi ile başlayan inceleme kapsamında, başlangıç istasyonunda yetkililerden projenin geldiği nokta ile ilgili bilgi alan Başkan Zolan, vatandaşların yaz-kış bölgeye rahat ulaşımı için neler yapılması gerektiği konusunda talimat verdi. Daha sonra teleferiğin bin 400 metredeki son istasyonuna çıkan Başkan Zolan, yayla turizminin yapılacağı tesislerin inşa edildiği bölgede incelemede bulundu. Ormanlık alandaki bungalov evleri gezen Başkan Zolan, bölgeye yapılacak kafeterya ve diğer tesisleri tek tek inceledi. Zolan, "Denizli bölgedeki ilk teleferiğe kavuşacak. Çalışmalar tüm hızıyla devam ediyor. Yaklaşık 1,5 ay içerisinde teleferik inşaatımızın tamamlandığını göreceğiz" dedi.


Bölgede öncelikle deneme çalışmalarının yapılacağına işaret eden Başkan Zolan, "Sadece teleferik çalışması değil, yayla turizmini de hayata geçirerek hizmete sunacağız. Yaylalarımıza ulaşma adına teleferik ile güzel bir proje ortaya koyduk. Kışın kar yağışını görmek için halkımızla buraya geleceğiz. Yazın ise bin 500 metre rakıma ulaşan yaylamız insanlara ayrı bir güzellik ve rahatlık sunacak" diye konuştu.


Direkler helikopter ile yerleştirilecek


Denizli Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri Daire Başkanlığı, Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanlığı ve DESKİ, kompleksin kısa sürede tamamlanması için üç ayrı koldan çalışmaları yürütürken, projenin geldiği noktanın şu şekilde olduğu belirtildi: "Teleferik inşaatı kapsamında, başlangıç istasyonu inşaatı bitirildi, makara sistemi yapıldı. Toplam 9 direkten 6'sı tamamlanırken kalan 3 direk, 5 ton yük taşıyabilme kapasitesine sahip helikopter ile yerleştirilecek. Ayrıca ziyaretçileri bin 400 metre rakıma, bin 700 metre boyunca taşıyacak teleferik kabinleri bölgeye getirildi. Teleferiğin üst istasyonu yapımı hızla sürerken, yaylada konaklama ve diğer hizmetler için yapılacak tesis çalışmaları sürüyor.”


TOKİ