Deprem gerçeğiyle yaşamayı öğrenmek zorundayız!

Deprem gerçeğiyle yaşamayı öğrenmek zorundayız!YYÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Kazankaya, "Türkiye'de son iki yılda 240 bin deprem meydana geldi. Alt ve üst tedbirleri alarak deprem gerçeğiyle yaşamayı öğrenmek zorundayız. " dedi.


Van'da 23 Ekim 2011'de meydana gelen 7,2 büyüklüğündeki depreminin yedinci yılında Büyükşehir Belediyesi tarafından "Deprem Gerçeğine Karşı Geç Olmadan Kentsel Dönüşüm Çalıştayı"nın ikincisi düzenlendi.

Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ahmet Kazankaya, çalıştayın açılış konuşmasını yaptı. Yalçın, Büyükşehir Belediyesi olarak depremden sonra şehrin imar planına uygun jeolojik ve jeofizik konulara ağırlık verdiklerini söyedi ve sözlerine şu şekilde devam etti; "Depremle yaşamayı bilmek zorundayız. Depremin yıkıcı etkisinden korunmak için depreme dayanıklı binalar yapmak üzere öncelikle kentsel dönüşüm projeleri yaptık. Bunlardan biri de Kent Meydanı'dır. Eskimiş, yıpranmış ve üzerinden depremler geçmiş iş yerlerini yenilenmesi noktasında iyi bir ilerleme kaydettik"

"Deprem yaraları hızlıca sarıldı"

Anadolu Ajansı'nda yer alan habere göre; Kazankaya da 2 bin 337 konutun depremde yıkıldığını belirterek, şöyle konuştu:

"Depremden hemen sonra hükümet yetkilileri ve 80 milyon vatandaşın desteğiyle deprem yaraları hızlıca sarıldı. Depremleri önlemek olanak dışıdır ama günümüzde etkili ve bilinçli yöntemlerle deprem hasarlarının azaltılması mümkündür. Depremle yaşamak zorunda olan ülkelerin de bu doğrultuda büyük çabalar gösterdiği ve başarılı sonuçlar aldığı biliniyor. Türkiye'de son iki yılda 240 bin deprem meydana geldi. Bu gerçekten yola çıkarak alt ve üst tedbirleri alarak deprem gerçeğiyle yaşamayı öğrenmek zorundayız. Doğal afetlerin getireceği yıkım ve zararı afet meydana gelmeden önce azaltmak mümkündür. Depremin ne zaman ve nerede meydana geleceği bilinmediği için vatandaşların canlarını ve mallarını güvence altına alacak yapılar inşa edilmeli."