10 / 08 / 2022

Deprem izolatörü ilk kez Mavera Comfort projesinde uygulanıyor!

Deprem izolatörü ilk kez Mavera Comfort projesinde uygulanıyor!

Deprem kuşağı arasında yer alan Türkiye’de deprem izolatörünün uygulandığı ilk konutlar Başakşehir’de inşa ediliyor. Daha önce köprü, hastane gibi yapılarda uygulanan sistem ilk kez bir konut projesinde yapılıyor.Deprem kuşağında bulunan Türkiye’de daha önce kamu binaları, hastaneler ve köprülerde kullanılan deprem izolatörleri, ilk kez konutlar içinde uygulanacak. Başakşehir’de inşa edilmesi planlanan konutlara deprem izolatörleri eklenecek. Depremin şiddetini dörtte bir oranda düşürdüğden bahseden sistem, yapıyı, içindeki eşyaları ve vatandaşları koruyor. Bina maliyetine yüzde 5  ile 10 arasında etki eden sistemin, binanın performasında da yüzde 400'e yakın performans artışı sağladığından bahsedildi. Sistemin çalışma şekli de simülatörde gösterildi. Bir tarafta izolasyon bulunmazken diğer tarafta izolasyon bulunan bir yapı simüle edildi. 7.0 şiddetindeki bir deprem canlandırılırken, yalıtım olmayan yapıdaki eşyaların devrilip zarar gördüğü görüldü. Yalıtımlı yapıdaysa deprem oldukça az oldu.

 Deprem izolatörü ilk kez Mavera Comfort projesinde uygulanıyor!

“İLK KEZ BİR KONUT PROJESİNDE UYGULANIYOR”

İstanbul Teknik Ünivetsitesi öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Fatih Sütcü, daha önce kamu binalarında uygulanan sistemin ilk kez konutlarda uygulandığından bahsetti. Sistemin depremin şiddetini düşürdüğünü ifade eden Sütcü, “Burada görmüş olduğunuz simülatörde de olduğu gibi sol tarafta sabit temelli bir bina var. Sağ tarafta da deprem yalıtımlı bir bina var. Deprem yalıtımlı binalar, depremin şiddetini ve sarsıntı etkisinin binaya girmesine engel olurlar. Bu binalarda yalıtımsız binalara oranla çok daha güvenli bir yaşam sürebilirsiniz. Burada gördüğünüz proje bu ölçekte bir konut projesi olması bakımından bir ilk olacak. Ülkemizde tabi ki buna benzer projeler vardı. Ama konut bazında ilk defa böyle bir proje gerçekleşmiş olacak” şeklinde konuştu.

“İYİ BİR YATIRIM OLARAK DÜŞÜNÜLEBİLİR”

Sistemin binanın maliyetine yüzde beş ile on arasında etki ettiğinden bahseden Fatih Sütcü, “Deprem yalıtımı dediğimiz teknoloji, deprem izolatörüyle beraber yerin sarsıntı etkisine engel olan teknolojidir. Sabit temelli yapılar şiddetli bir şekilde sarsılırlar. Bu sırada binada bazı hasarlar oluşabileceği gibi içerideki mimari unsurlarda da duvarlar ve tesisatta da bazı hasarlar meydana gelebilir. Yalıtımlı binalardaysa binalar ve içindeki eşyalar korunur. Siz binanızda depremden önce olduğu gibi sorunsuz bir şekilde yaşamaya devam edebilirsiniz. Deprem yalıtımının maliyete etkisi vardır. Fakat ülkemizde yüzde beş ile on arasındadır. Fakat binanın performasında yüzde dört yüzlük bir artış elde edilir. Bu da gerçekten iyi bir yatırım olarak düşünülebilir” açıklamasında bulundu. 

 Deprem izolatörü ilk kez Mavera Comfort projesinde uygulanıyor!

“7.0 BÜYÜKLÜĞÜNDEKİ DEPREMİ SİMÜLE EDECEĞİZ”

ABD’de 1994 yılında yaşanan 7.0 büyüklüğüne sahip bir depremin simüle edildiğinden bahseden Yrd. Doç. Dr. Fatih Sütcü, “Şu anda arkamızda bir deprem simülatörü görüyorsunuz. Burada ABD’de 1994 senesinde meydana gelmişi bir depremin simülasyonu gerçekleştirilecek. Depremin orijinal kaydı yaklaşık olarak 7.0 büyüklüğünde. Soldaki binada yine 7.0 büyüklüğünde bir deprem gerçekleşecekken sağdaki yalıtımlı binada dörtte biri büyüklüğünde hissedilecek. Gerçek bir depremde de yine aynı şekilde bir performans bekliyoruz” açıklamasında bulundu.