09 / 08 / 2022

Deprem sonrası riskli yapılara ilişkin bilgi almak isteyenler ALO 181'i arıyor!

Deprem sonrası riskli yapılara ilişkin bilgi almak isteyenler ALO 181'i arıyor!

Elazığ'daki 6.8'lik depremin ardından Çevre ve Şehircilik Bakanlığının çağrı merkezi ALO 181'i arayanların sayısı yüzde 45 arttı...Merkez üssü Elazığ ilinin Sivrice ilçesi olan 6,8 büyüklüğündeki depremin sonrasında Çevre ve Şehircilik Bakanlığına bağlı ALO 181 Çağrı Merkezi'ne gelen aramalarda yüzde 45 artış yaşandı.

Anadolu Ajansı muhabiri Zehra Aydın Turapoğlu'nun edindiği bilgiye göre, çevresel sorunlar, kentsel dönüşüm ve tapu kadastro uygulamalarına yönelik 2013 yılından bu yana çözüm odaklı hizmet sunan Bakanlığın çağrı merkezi "ALO 181" hattıyla binlerce vatandaşın talep, beklenti ve şikayetleri çözüme kavuşturuldu.

Elazığ-Sivrice'de meydana gelen 6,8'lik depremin ardından ALO 181, Elazığ ve Malatya'dan 1234 çağrıya cevap verdi.

Riskli yapılardaki hasar tespit çalışmalarına ilişkin bilgi almak isteyenler aramaları sonucu ALO 181'e gelen çağrılarda yüzde 45 artış oldu. 

Vatandaşlar deprem korkusu yaşamadan daha güvenli yapılarda oturma isteklerini aktardı ve yasalar çerçevesinde riskli yapılarla ilgili neler yapılabileceğine ilişkin bilgi aldı.  

Deprem mağdurları, desteklere ilişkin bilgi alıyor

Yetkililer tarafından vatandaşlara, riskli yapılara ilişkin süreçle ilgili, "riskli yapı tespitinin Bakanlık tarafından lisanslandırılmış kurum ve kuruluşlara yaptırılabileceği, başvuru için binanın bir kat malikinin başvurusunun yeterli olduğu, yapılan teknik inceleme sonrası kısa sürede tahliye ve yıkım sürecinin başlatılacağı" bildirildi.  

Vatandaşlara, Bakanlığın binanın yeniden yapımına kadar hak sahiplerine 18 aya kadar ve kiracılara da bir defalık kira yardı yapılacağı belirtildi. 

Faiz desteğinden yararlanarak evini yeniden yaptırmak isteyenlere de "Bakanlık bankalardan çekilecek kredilerde konut ve iş yeri olmak üzere yüzde 4 faiz desteği ve bazı harçlardan da muafiyetler sağlamaktadır. Riskli alanlar, rezerv yapı alanları ve riskli yapıların bulunduğu parsellerde hisseleri oranında paydaşların en az üçte iki çoğunluğu ile karar alınır." bilgisi verildi. 

Hasarlı bina ihbarı nasıl ve nereye yapılır?