Depremde hasar gören Battalgazi'ye 2 bin 350 konut müjdesi!

Depremde hasar gören Battalgazi'ye 2 bin 350 konut müjdesi!

Malatya'da depremzedeler için yapılacak konutlara ilişkin toplantıda konuşan Battalgazi Belediye Başkanı Osman Güder ise ilçeye 2 bin 350 yeni konut inşa edileceğini söyledi.Battalgazi Belediyesi tarafından yapılan yazılı açıklamaya göre, Elazığ'ın Sivrice ilçesi merkezli depremde evleri ağır hasar alan vatandaşlar için inşa edilecek konutlarla ilgili değerlendirme toplantısı gerçekleşti.

Anadolu Ajansı'nda yer alan habere göre; belediyenin ev sahipliğinde düzenlenen toplantıda, depremden zarar gören ilçelerde yapılan çalışmalar ve yapılacak olan yatırımlar konusu görüşüldü.

Depremin ilk saatlerinden itibaren Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatlarıyla ilgili bakanların deprem bölgesine geldiğini söyleyen Suver, "Sayın Cumhurbaşkanımız da 24 saat sonra Elazığ ve Malatya'ya geldi." açıklamasında bulundu.

Bölgeye ilk andan itibaren gerekli desteğin sağlandığını ve yaraların sarıldığını anlatan Suver, şunları söyledi:

"Battalgazi, Doğanyol ve Pütürge belediye başkanlarımızla birlikte bundan sonra daha iyi ve güvenilir bir Malatya'da yaşayabilmek yapılan çalışmalarla sahadaki beklentileri kıyasladık ve tartıştık. Karşılıklı görüş alışverişinde bulunduk. Edindiğimiz bilgiler bundan sonraki çalışmalara çok fayda sağlayacaktır. Bizler Çevre ve Şehircilik Bakanlığı olarak Malatya ve Elazığ'ı hiçbir zaman yalnız bırakmayacağız."

AK Parti Malatya Milletvekili Öznur Çalık ise depremde evleri ağır hasar alan veya yıkılan vatandaşlar için yapılması planlanan konutların, temellerinin hızla atılacağını ve en kısa süre içerisindede tamamlanmasının planlandığını söyledi.

Battalgazi Belediye Başkanı Osman Güder ise ilçeye 2 bin 350 yeni konut inşa edileceğini söyleyerek, şu açıklamalarda bulundu:

"Toplamda ağır ve orta hasarlı 3 bin 620 bina şu ana kadar tespit edildi. Yapmış olduğumuz planlama neticesinde Battalgazi bölgemize 2 bin 350 konut yapılacak. 1500 civarında konut Orduzu Gelincik tepesi bölgesine, 500 konut Meydanbaşı Mahallesi'ne yapılacak. 350 konutun da köy statüsünden mahalle statüsüne geçen yerlerde yapılması planlanıyor. Tabi buradaki rakamlarda farklılıklar olabilir. Bazı bölgelerde yıkılan bölgelerin yerlerinde dönüşümler uygulanabilir."