Depreme Dayanıklı Bina Tasarımı Yarışması'na rekor başvuru!

Depreme Dayanıklı Bina Tasarımı Yarışması'na rekor başvuru!

Türkiye'de ilk kez DASK tarafından düzenlenen Depreme Dayanıklı Bina Tasarımı Yarışması'nın bu yıl üçüncüsü için rekor başvuru geldi. Ön elemeden geçen 28 takım 7-9 Mayıs'ta düzenlenecek büyük finalde yarışacak.


İnşaat mühendisliği öğrencilerine depreme dayanıklı yüksek bina tasarımı, analizi ve model yapımı aşamalarında çalışma fırsatı sunmak ve depreme dayanıklı bina bilincini artırmak için Doğal Afet Sigortaları Kurumu (DASK) tarafından düzenlenen ve üçüncü yılına giren Depreme Dayanıklı Bina Tasarımı Yarışması'na 43 üniversiteden 85 başvuru alınarak rekora imza atıldı. İlk yıl 49 başvuru alan yarışmaya geçen yıl ise 66 takım başvuruda bulunmuştu.


28 takım büyük finalde İstanbul'da yarışacak

Üniversitelerin inşaat fakülte ve bölümlerinde lisans seviyesinde eğitim gören öğrencilerin çoğunluğunu oluşturduğu beşer kişilik takımlar halinde başvuruda bulundukları DASK Depreme Dayanıklı Bina Tasarımı Yarışması'nda başvuru sürecinin hemen ardından ön elemeler de tamamlandı. Yarışmaya başvuran 85 takımdan 28 takım büyük finale katılmaya hak kazandı. İkinci aşaması başlayan yarışmada 28 takıma DASK tarafından maket malzemeleri gönderildi. Takımlar 7 Mayıs final gününe kadar açıklanan Teknik Şartname'ye uygun bir şekilde bina maketi hazırlayacak. Son aşamayı ise 7-9 Mayıs tarihlerinde İstanbul Osmanlı Arşivleri'nde düzenlenecek final oluşturacak. Finalde, bina maketlerinin şartnameye uygunlukları, binanın deprem yükleri, analiz etmiş oldukları depremleri simüle eden sarsma masası üzerindeki performansları ve fayda/maliyet oranları değerlendirmeye tabi tutulacak.


DASK Koordinatörü İsmet Güngör, yarışmaya olan yoğun ilgiden son derece memnun olduklarını belirterek, tüm takımlara sundukları proje için teşekkür etti. Tüm başvuruların proje ön şartnamesinde belirtilen içerik doğrultusunda, Teknik Danışma Kurulu tarafından titiz bir çalışma ile değerlendirildiğini altını çizen Güngör, şunları söyledi: “Yarışmamıza rekor seviyede toplam 85 takım başvuruda bulunurken, takım sayısı değerlendirme ile önceden ilan edilen takvim doğrultusunda yarışabilecek sayıya indirildi. Başvuruda bulunan tüm takımları sunduğu proje için tebrik ediyorum. DASK olarak, ön elemeden geçemeyen takımlara akademik hayatlarında başarılar diliyor ve bir sonraki yarışmamıza da başvurularını mutlaka bekliyoruz. Finale kalan takımlarımıza ise şimdiden başarılar diliyorum.”

 

Haber AA'da şu şekilde yer aldı


 Doğal Afet Sigortaları Kurumu (DASK) tarafından bu yıl üçüncüsü düzenlenen "Depreme Dayanıklı Bina Tasarımı Yarışması"na 43 üniversiteden 85 başvuru geldi. İlk yıl 49, ikinci sene 66 başvuru alan yarışma, bu yıl yoğun ilgi gördü.


DASK'tan yapılan açıklamaya göre, inşaat mühendisliği öğrencilerine depreme dayanıklı yüksek bina tasarımı, analizi ve model yapımı aşamalarında çalışma fırsatı sunmak ve depreme dayanıklı bina bilincini artırmak için düzenlenen yarışmanın ön eleme süreci tamamlandı.


Beşer kişilik takımlar halinde katılım başvuru hakkı sunan yarışmaya 85 takım başvurdu. 28 takım büyük finale katılmaya hak kazandı.


İkinci aşaması başlayan yarışmada 28 takıma DASK tarafından maket malzemeleri gönderildi. Takımlar 7 Mayıs final gününe kadar açıklanan Teknik Şartname'ye uygun bir şekilde bina maketi hazırlayacak. Yarışmada son aşamayı ise 7-9 Mayıs tarihlerinde İstanbul Osmanlı Arşivleri'nde düzenlenecek final oluşturacak.

- "Çalışmalar titiz bir şekilde değerlendirildi"

Açıklamada konuya ilişkin görüşlerine yer verilen DASK Koordinatörü İsmet Güngör, yarışmaya olan yoğun ilgiden son derece memnun olduklarını belirterek, tüm takımlara sundukları proje için teşekkür etti.


Tüm başvuruların proje ön şartnamesinde belirtilen içerik doğrultusunda, Teknik Danışma Kurulu tarafından titiz bir çalışma ile değerlendirildiğinin altını çizen Güngör, şu değerlendirmelerde bulundu:


"Yarışmamıza rekor seviyede toplam 85 takım başvuruda bulunurken, takım sayısı değerlendirme ile önceden ilan edilen takvim doğrultusunda yarışabilecek sayıya indirildi. Başvuruda bulunan tüm takımları sunduğu proje için tebrik ediyorum. DASK olarak, ön elemeden geçemeyen takımlara akademik hayatlarında başarılar diliyor ve bir sonraki yarışmamıza da başvurularını mutlaka bekliyoruz. Finale kalan takımlarımıza ise şimdiden başarılar diliyorum."


AA