Depremin bilançosu: 73 bina yıkıldı, 617 bina hasar aldı!

Depremin bilançosu: 73 bina yıkıldı, 617 bina hasar aldı! Depremin bilançosu: 73 bina yıkıldı, 617 bina hasar aldı!

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, "Elazığ merkez ve Sivrice ilçemizde 19 yıkık, 107 ağır hasarlı, 37 orta hasarlı, 171 de az hasarlı bina tespit ettik" dedi...Elazığ'da meydana gelen deprem sonrasında Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, bölgede açıklamalarda bulundu. Kurum, bölgede yaşanan son gelişmeleri aktardı. Hürriyet gazetesinde yer alan habere göre, Murat Kurum, depremde 29 kişinin hayatını kaybettiğini, enkaz altından 44 kişinin sağ çıkarıldığını belirtti. 

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, şunları söyledi: 

"Göçük altındaki vatandaşlarımızı sağ salim kurtarmak için çaba sarf ediyoruz. Şükürler olsun, şimdi de burada 2 vatandaşımızın sesine ulaşılabildi, onlarla diyalog kurulabildi. Hatta birine tıbbi müdahale de yapılabildi. Zannediyorum kısa bir süre sonra bize müjdeli haber verecekler. Bunun ötesinde 15 bini aşkın vatandaşımız kapalı spor salonları, misafirhaneler, üniversite yerleşkelerinde misafir ediliyorlar, 5 bine yakın çadırımız kuruldu."

Bakan Kurum, üst yapı ve alt yapı çalışmalarına başladıklarını aktardı.

Murat Kurum depremde hasar gören binalarla ilgili şunları söyledi: "Yaptığımız çalışmalar neticesinde Elazığ merkez ve Sivrice ilçemizde 19 yıkık, 107 ağır hasarlı, 37 orta hasarlı, 171 de az hasarlı bina tespit ettik. Bu, bugün yapmış olduğumuz tespitler. Çalışmalarımız devam ediyor. Malatya Doğanyol ve Pütürge ilçelerimizde 25 konut yıkık, 29 metruk bina yıkık olduğu, ağır hasarlı 418 binanın, orta hasarlı 4 bina, bir de adliye binası, az hasarlı 199 bina tespitlerini yaptık. Tespitlerimiz yoğun şekilde devam ediyor. En kısa zamanda çalışmalarımızı tamamlayacağız."

Alt yapı tespitlerinin devam ettiğini ve buralarda çok ciddi problemlerin olmadığını belirten Kurum, İller Bankası Genel Müdürlüğü personelince içme suyu, yağmur suyu hatları, atık su arıtma tesisi, doğal gaz hatlarının yerinde tespitlerinin yapıldığını ve yapılması gereken onarımların da yapıldığını vurguladı.

BAKAN KURUM: BARINMA İHTİYACINI EN KISA ZAMANDA GİDERMİŞ OLACAĞIZ

Murat Kurum açıklamasına şu şekilde devam etti:

"Eğer riskli, ağır hasarlı bina varsa alanda mevcutta kentsel dönüşüm projesini gerçekleştireceğiz. Tespitlerimizi yapacağız, bu çerçevede hızlı bir şekilde vatandaşlarımızın ihtiyaçlarını giderecek projeyi gerçekleştireceğiz.  TOKİ  bünyesinde yaptığımız 400 rezerv konutumuz var. Bu konutlardan da yapacağımız kesin hasar tespit sonucunda vatandaşlarımıza hak sahibi olma imkanını vereceğiz. Diğer taraftan da Elazığ'da belirleyeceğimiz birkaç alanda da konutlar üreteceğiz ve vatandaşlarımızın barınma ihtiyacını inşallah en kısa zamanda gidermiş olacağız."

Kurum, yıkılan binalara yönelik bir ihmal tespitinin olup olmadığınun sorulduğu soruyu ise şu şekilde cevapladı:

"Mustafa Paşa mahallemizde enkaz çalışması biten yıkıktaki bodrum katta bir kolonun kesildiğine dair oturan vatandaşlarımızın böyle bir durumu, şikayeti var. Tabi enkaz çalışmalarını bitireceğiz, tamamlayacağız. Eğer betonarme projesine uygun olmayan bir durum söz konusuysa da hem bu işlemi yapanlarla ilgili hem izin verenlerle ilgili gerekli cezai işlemi yapacağız ama enkaz kaldırma çalışmalarının tamamlanması gerekiyor. Bunun dışında da diğer binalarımızda da böyle bir durum söz konusu olması halinde kanuni işlemlerimizi bu noktada yapacağız."

Gezici laboratuvarlarının sahada bulunduğunu, betonlardan numune alabilecek durumda olduklarını aktaran Kurum, "Bu noktada biraz daha hazırlıklıyız diyebiliriz. Tabi ki bu binaların yarın hasar tespit çalışmaları yapılacak ve aynı zamanda karot numuneleri de alınacak. Sadece yıkılan binalar değil mahallede ne kadar riskli bina varsa tespitlerini yapıp yıkımlarını gerçekleştireceğiz." 

Uzmanlar uyarıyor: Artçı depremler olabilir!

Malatya Valiliği: Ağır hasarlı binalara girilmemeli!

Elazığ'da 184 ekiple üstyapıda hasar tespit çalışması yapılıyor!