07 / 08 / 2022

Dere yatağındaki konutlar güvenli yerlere transfer edilmeli!

Dere yatağındaki konutlar güvenli yerlere transfer edilmeli!

Son dönemde meydana gelen sel felaketleri, dere yataklarına yapılan konutların yeniden gündeme gelmesine neden oldu. Dere yatağında inşa edilen birçok konutun yer aldığı Türkiye'de yeni felaketlerin meydana gelmemesi için bu konutların güvenli bölgelere transfer edilmeli.  Son dönemde meydana gelen sel felaketleri, dere yataklarına yapılan konutların yeniden gündeme gelmesine neden oldu. Dere yatağında inşa edilen birçok konutun yer aldığı Türkiye'de yeni felaketlerin meydana gelmemesi için bu konutların güvenli bölgelere transfer edilmeli.  

Dere yatağındaki konutlar güvenli yerlere transfer edilmeli!

'Rapor talep edilmeli'

İmara açılacak alanlar için yetkili idarelerce zemin ve temel etüt raporlarının zorunlu şekilde istenmesi gerektiğine dikkat çeken Tüm Girişimci Emlak Müşavirleri Derneği (TÜGEM) Kurucu Başkanı Hakan Akdoğan, şunları kaydetti: 

"Yapıların inşaa edildiği yerlerin dere yatağı olup olmadığı bu kontrollerle sağlanmalıdır. Bu rapor riskli bölgelerde her bir parsel için ayrı ayrı olmak üzere, yapının temel ve statik hesaplarının yapılabilmesi için zemin araştırma verileri ile geoteknik değerlendirmeleri içeren bakanlıkça belirlenen usul ve esaslar çerçevesinde hazırlanan rapordur." 

Dere yatağındaki konutlar güvenli yerlere transfer edilmeli!

Eski yapılara dikkat

Türkiye'nin birçok şehrinde dere yatağında konutlar  inşa edildiğini vurgulayan Akdoğan, "Ülkemizde bazı bölgelerde plansız yapılaşma nedeniyle yapılan eski ana yapılar söz konusu. Hatta bu yapıların önemli bir kısmı da imar barışı kapsamında yapı kayıt belgesi alarak binalarını yasal hale getirmiş olabilirler. Yeni yapılarda bu hususlara imar kanunları çerçevesinde daha özen gösterilirken malesef eski yapılmış yapılarda hâlâ bazı riskler söz konusu. Eğer böyle bir alan varsa da bu alanlar yetkili idareler tarafından başka bölgelere transfer edilebilmelir" şeklinde konuştu.

Dere yatağındaki konutlar güvenli yerlere transfer edilmeli!

Karadeniz risk içeriyor

Dere yatağında inşa edilen konutların Batı Karadeniz'de oldukça risk içerirdiğinin de altını çizen Akdoğan, şöyle konuştu:

"Son dönemde Bartın, Sinop ve Kastamonu'da bunlara üzülerek şahit olduk. Lakin gene baraj kapaklarının açılması durumunda risk içeren, derelerin denize açıldığı alanlar, taşkın bölgeleri olarak ayrı tedbirler alınması gereken yerler. Malum İstanbul'da bile Basın Ekspress yolunun sular altında kaldığına daha önce şahit olduk. 2009'da tarihinin en büyük sel felaketini yaşayan İstanbul'da aralarında tır sürücülerinin de bulunduğu 24 kişi hayatını kaybetmişti. 

Bu güzergahlarda yapılacak olan islah ve genişletme çalışmaları da son derece önem taşıyor. Ayrıca şehirler planlanırken yağmur suyu akışına göre planlamaların yapılmasına dikkat edilmeli."

Rize'de 17 bina için yıkım kararı alındı! 

Bartın'da 45 yapı ağır hasarlı!