Dev konut projelerine Türk imzası!

Dev konut projelerine Türk imzası! Dev konut projelerine Türk imzası!

Türkiye 'de 2004 yılından bu yana hızlı gelişim gösteren toplu konut sektörünün ünü, yakın coğrafyaya da yayıldı. Türk inşaat sektörünün, sayıları binleri aşan toplu konutları zamanında ve sorunsuz teslim etmesi dünyanın dikkatini çekiyorTürk müteahhitlerinin ünü Ortadoğu 'dan sonra Avrupa 'ya da yayıldı. 1000 konutun üzerindeki projelerde Türk firmalarının imzası bulunuyor.

Markalı projelerdeki performansımız, yakın coğrafyada kamunun toplu konut projelerindeki müteahhit arayışında bizi öncelikli konuma getirdi.

Rüzgar Avrupa 'ya yöneldi

TOKİ 'ye dünyanın pek çok ülkesinden iş ve işbirliği teklifi gelirken, Türk özel sektörü de onbinlerce konuttan oluşan projelere imza atmaya başladı. Ortadoğu 'dan başlayan rüzgar, Avrupa 'ya da sıçradı. Son bir ayda 3 ayrı şirketten ayrı ayrı açıklamalar geldi. Kuzu Grup, İran 'da 20 bin konutu 8 ay gibi kısa bir sürede tamamlayıp, zamanından önce teslimederken, aynı ülkedeMimart Yapı da 6 bin konutluk bir projeyi üstlendi.Meskeni Sazan projesinin ilk etabında 2 bin konut bulunacak.

6 bin hanelik Cosmopolis

Türk inşaat şirketi Büyükhanlı GYO da Romanya 'nın Bükreş şehrinde 1 milyon metrekarelik alanda konut projesi yapıyor. 6 bin konutluk Cosmopolis 'te fiyatlar 38 bin eurodan başlıyor. Farklı tipte konut, ticari ve sosyal alanlardan oluşan proje 2014 yılında tamamlanacak. İki farklı fazda yapımı planlanan Cosmopolis ‘in 586 dairelik ilk fazı tamamlandı. Projenin ikinci fazı 1.200 daireden oluşuyor. Projeden 1,7 milyar euroluk ciro bekleniyor.

Gökdelen ve villalar da var

Sırf toplu konutlarda değil, lüks projelerde de Türk şirketleri iddialı. Ağaoğlu Londra 'daki arsasının üzerine 300 milyon dolara 39 ve 54 katlı iki kule yapmayı planlarken, Bulgaristan ve Rusya 'da farklı işler yapan Ant Yapı 306 metrelik yüksekliği ile Avrupa 'nın en yüksek binası, Capital Tower 'ı Moskova 'ya dikti. Ofton İnşaat, konseptmarkası Elysium 'u dünya jet sosyetesinin uğrak yeri Cannes 'e taşıdı. Regnum 'un da Bulgaristan 'da devameden lüks projeleri bulunuyor.
Bugün/Selma şžENOL