09 / 08 / 2022

Devlet Bahçeli Köprüsü inşaatı 4 yılda tamamlanamadı!

Devlet Bahçeli Köprüsü inşaatı 4 yılda tamamlanamadı!

Temeli 30 Mart 2016'da atılan fakat aradan geçen 4 senede sadece üçte biri tamamlanabilen Adana'daki Devlet Bahçeli Köprüsü için, Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar, destek beklediklerini belirtti...Temeli 30 Mart 2016'da atılan fakat aradan geçen 4 senede sadece üçte biri tamamlanabilen köprünün inşaatında ne olduğu bilinmiyor. Şehrin üç büyük ilçesinin trafik yükünü kaldıracak köprü için destek beklenirken  Adana  Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar, köprünün yapılması gerektiğine dikat çekerek "Adana'nın trafik sorununu çözecek bu projeyi bir an önce bitirmek istiyoruz" diye konuştu.

Habertürk'te yer alan habere göre; Adana'daki Devlet Bahçeli Köprüsü'nün temeli atılmasından beri 4 senede yalnızca üçte birinde gerçekleşme sağlandı. 

Türkiye'nin en yüksek nüfusa sahip altıncı kenti Adana'da inşa edilen köprünün temeli 30 Mart 2016'da atılmıştı. Köprü 215 milyon TL'ye ihale edilmişti. Köprü, gidiş dönüş üçer şerit, ortasında da raylı sistem planlanan köprü 1700 metre uzunluğunda inşa edilecekti. Bitiş tarihi olarak da 2018 yılının Ekim ayı hedeflenmişti. Ancak ekonomik sebeplerle aradan geçen 4 yılda köprünün sadece üçte biri tamamlanabildi. 

Devlet Bahçeli Köprüsü inşaatı 4 yılda tamamlanamadı!

3 BÜYÜK İLÇEYİ BAĞLAYACAK

Köprü, Adana trafiği için önemli bir proje. Zira kentin nüfusu en yoğun üç ilçesi Çukurova, Sarıçam ve Yüreğir arasındaki bağlantı 1956'da Seyhan Barajı'nın servis yolu olarak yapılan 2 şeritli yolla kuruluyor. Bu yolun halihazırda trafik yoğunluğunu kaldırmadığı gibi baraj için de risk taşıfığı ifade ediliyor. Nüfusu 2.5 milyona doğru çıkan Adana'da bu üç büyük ilçedeki ulaşımın yükünü bu köprünün kaldırması hedefleniyordu. 

Devlet Bahçeli Köprüsü inşaatı 4 yılda tamamlanamadı!

KARALAR: KÖPRÜ YAPILMALI

Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar,  Devlet Bahçeli Köprüsü'nün bir an önce yapılmasını istediklerini belirtti. Zeydan Karalar, köprünün yapılacağı noktada trafik yükünü 60 yıllık baraj seti üzerinden sağlandığını ve bunun da tehlike yarattığına dikkat çekti.

Karalar'ın verdiği bilgiye göre köprünün temeli 2016'da atılmıştı. Karalar, önceki belediye döneminde 215 milyona yapılması planlanan köprüye 120 milyon TL harcandığını fakat proje daha sonra iptal edildiğini ifade etti. İnşaatı yapan firmadan projeyi yenilemesini istediklerinde 600 milyon TL'lik bir rakamla karşılaştıklarını dile getiren Zeydan Karalar, "Biz göreve seçildikten sonra Sayın Bahçeli'nin ismini taşıyan bu köprünün tamamlanması için projeye 40 milyon TL aktardık ancak projeyi yapan firma bize tam 600 milyon TL'lik bir maliyet rakamı çıkardı. Şimdi bu projeyi yenileyeceğiz. Adana'nın trafik sorununu çözecek bu projeyi bir an önce bitirmek istiyoruz" diye konuştu.

Topkapı'daki tarihi surlar çöktü!

Yeni AKM'nin inşaatı yıl sonunda tamamlanacak!