Didim'de TOKİ'nin yabancılara konut satmasına tepki

Didim'de TOKİ'nin yabancılara konut satmasına tepki Didim'de TOKİ'nin yabancılara konut satmasına tepki

Karya Grup'un sahibi Bekar: "TOKİ'nin tatil bölgelerine girip konut yapması yanlış bir girişimdir."Toplu Konut İdaresi (TOKİ) tarafından yabancılara sahil kentlerin konut ve tatil köyü yapılıp satılması yönündeki çalışmalar, Didim'deki inşaat sektöründe tepki ile karşılandı.

Didim'de inşaat sektörü ile uğraşan Karya Grup'un sahibi işadamı Mustafa Bekar'ın yaptığı açıklamada, yapılacak çalışmanın haksız bir rekabet ortamı yaratacağını ileri sürerek, TOKİ'nin asıl işi olan dar gelirli vatandaşa konut yapmaya devam etmesi gerektiğini söyledi.

TOKİ'nin sahil kentlerinde yabancılara lüks konut yapan binlerce müteahhide karşı cephe almış bir vaziyette olduğunu ifade eden Bekar, şöyle konuştu: "Devletin bizimle rekabet ortamına girmesi, büyük yanlış olur. Devlete bağlı sosyal bir kurum olan TOKİ, sosyal dengeyi korumak, dar gelirli vatandaşlara konut sahibi olmasını sağlamak amacıyla kurulmuştur. Ancak bu dönemde görüyoruz ki,  TOKİ  amacından sapmıştır. Çok komplike iş yaptığı için ucuza mal edecek. Dolayısıyla fiyatların aşağı çekilmesi söz konusu olacak. Hükümetin, yabancılara konut satışında fiyatları aşağı değil, yukarı çekmenin yollarını araması gerekir. TOKİ'nin tatil bölgelerine girip konut yapması yanlış bir girişimdir. Devlet eliyle rekabet yaratıp fiyatları düşürmek ne devletin ne de bizlerin yararınadır. Bu iş sadece yabancılara yarar."

MESE Grup'un sahibi Mete Telyakar ise, devletin bir yandan bütün kamu kurumlarını özelleştirirken, bir yandan da konut sektörünü kamulaştırmaya çalıştığını öne sürerek, "Didim arazileri uzun vadede turizme açılması gerekirken, bu girişimi anlamıyoruz. Devletin yabancıya mülk satışında ne işi var? Bu kararın yeterince araştırılmadan alınmış olduğunu düşünüyorum. En kısa zamanda vazgeçeceklerini umuyorum" diye konuştu.