16 / 08 / 2022

Diyarbakır Dağkapı meydanına kentsel yenileme projesi!

Diyarbakır Dağkapı meydanına kentsel yenileme projesi!

Diyarbakır'daki Dağkapı Meydanı, 'kentsel yenileme projesi' ile yenişlenecek. Proje kapsamında Dilan sineması kültür merkezi haline getirilecek...Diyarbakır'daki Dağkapı Meydanı kentsel yenileme projesi uygulanacak. 

Anadolu Ajansı'nda yer alan habere göre; Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, merkez Sur ilçesinde şehrin en işlek yeri olan Gazi ve Melik Ahmet caddelerinde yürüttüğü "Sokak Sağlıklaştırma Projesi" kapsamında uyguladığı cephe sağlıklaştırma ve yenileme çalışmalarıyla dükkan ve binaları tarihi dokuyu iyileştirdi. 

Esnaf ve vatandaşın büyük memnuniyet duyduğu bu çalışmadan sonra Bakanlık şimdi de Sur'un bitişiğinde bulunan Yenişehir ilçesindeki Dağkapı Meydanı'nı çevresiyle yeniden düzenlemek için "Dağkapı Meydanı Kentsel Yenileme Projesi"ni yürürlüğe koyacak.

Dilan Sineması binası kültür merkezi olacak

Bakanlıkça bu kapsamda 1970 yılında "Gökdelen Oteli" olarak hizmete alınan, o dönem kentin en yüksek binası olduğu için "gökdelen" olarak belirtilen, yaklaşık 40 yıl Diyarbakır Subay Orduevi olarak kullanılan ve birkaç yıl önce depreme dayanıksız olduğu sebebiyle tahliye edilen 1400 metrekare alana kurulu 13 katlı bina için yıkım kararı verdi. 

Bina yıkıldıktan sonra bu alan meydana dahil edilecek, Dağkapı Meydanı ile meydana bakan binaların cepheleri iyileştirilecek, silüeti bozan yapılar kamulaştırılacak ve eski Dilan Sineması'na ait bina da "kültür merkezi" haline getirilecek. 

Orduevi TOKİ'ye devredilmişti

Tatlıcı ailesince Elazığ Caddesi ile Dağkapı Meydanı'nın kesiştiği kavşakta 1970 yılında Gökdelen Oteli olarak faaliyete açılan 13 katlı bina bir yıl sonra Milli Savunma Bakanlığı tarafından satın alınarak Diyarbakır Subay Orduevine çevrilmişti. 

Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ekiplerinin birkaç yıl önce incelemede bulunduğu binanın depreme dayanaklı olmadığı tespit edilerek yıkım ararı verilmişti. 

Bunun üzerine söz konusu bina boşaltılarak TOKİ'ye devredilmiş, 7. Kolordu Komutanlığı içerisinde yeni orduevi binasının yapımına başlanmıştı.

Atatürk Havalimanı'ndaki salgın hastanesi inşaatında son durum!

Kayseri Hava İkmal Millet Bahçesi'nin ihalesi 10 Haziran'da!