Diyarbakır'da kız yurdu inşaatının yarım kalmasına halk tepki gösterdi!

Diyarbakır'da kız yurdu inşaatının yarım kalmasına halk tepki gösterdi!

Diyarbakır'ın Hani ilçesinde 2009 yılında temeli atılan ve daha sonra ödenek yokluğundan dolayı inşaatı durdurulan 90 yatak kapasiteli kız öğrenci yurdunun yarım bırakılması ilçe halkının tepkisine neden oldu...Diyarbakır'ın Hani ilçesinde 2009 yılında temeli atılan ve daha sonra ödenek yokluğundan dolayı inşaatı durdurulan 90 yatak kapasiteli kız öğrenci yurdunun yarım bırakılması ilçe halkının tepkisine neden oldu.


İlçede eğitim seviyesinin yükseltilmesi ve özellikle de kız çocuklarının okula kazandırılması yönünde 2009 yılında yapılması kararlaştırılan ve aynı yıl içinde ilçede yapımına başlanan 90 yatak kapasiteli kız öğrenci yurdu inşaatı yarım kaldı. 5 yıldır bir türlü yapılamayan kız yurdu inşaatının durdurulmasına vatandaşlar tepki gösterdi. İlçede okullaşma oranının arttırılması, kız çocuklarının okula kazandırılması ve ilçedeki eğitim seviyesinin arttırılması yönünde başlatılan çalışmalarla 3 katlı 90 yatak kapasiteli modern bir binanın yapılmasına karar verilmişti. Bu kararla özellikle köylerde okuyan kız çocuklarının ortaokul, lise eğitimlerini bu binada kalarak tamamlayacaktı. Ortaokul ve lisede okuyacak olan kız öğrencilerinin barınma sorununu aşmak için 2009 yılında yapımına karar verilen ve aynı yıl inşaatına başlanılan binanın yarım kalması öğrenci ve velileri üzdü. Bazı öğrenci velileri kızlarını ilkokuldan sonra ilçeye göndermek istediklerini ancak barınma sorunundan dolayı bu kararlarından vazgeçtiklerini dile getirdi.


İlçeye bağlı köy ilköğretim okullarında okuyan kız çocukları, okumak istediklerini söyledi. Kız öğrenciler, "Bizlerde okumak istiyoruz. Lise ve yüksek okulu okumak gibi bir şansımız yok. Birçok ailenin durumu iyi değil, barınma sorunu var. 2009’da temeli atılıp yarım kalan 90 yataklı kız yurdu şimdiye kadar tamamlanamadı. Bu ilçe için büyük bir kayıp. Bu inşaatın bir an evvel tamamlanmasını bekliyoruz" ifadelerini kullandı.Malatya Gerçek