Diyarbakır'ın atıl Tekel binaları tekstil fabrikası olacak

Diyarbakır'ın atıl Tekel binaları tekstil fabrikası olacak Diyarbakır'ın atıl Tekel binaları tekstil fabrikası olacak

Diyarbakır'daki Tekel binalarının tekstil fabrikası olarak kullanılmasına, Sanayi Bakanlığı yeşil ışık yaktı. Bakan Nihat Ergün, 'İstihdam için çok önemli bir adım atıyoruz.' dedi. Yakın gelecekte binalar tekstil atölyesi olacakGüneydoğu Anadolu Bölgesi'nde işsizlik sorununu çözmek için Sanayi Bakanlığı, Diyarbakır'a özel yeni bir yatırım ve istihdam programı başlatıyor. Bu kapsamda ilk olarak 3 bin 200 kişiye iş kapısı olan Diyarbakır OSB'nin genişletilmesi kararı alındı. şžehirdeki kadınları iş sahibi yapmak üzere ise çiçekçilik Organize Sanayi Bölgesi kurulması için de hazırlıklar başladı. Diyarbakır'daki işsizliği azaltacak asıl büyük proje ise tekstilde. Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün, Diyarbakır'daki Tekel binalarının 'tekstilkent'e dönüştürülmesi talebi olduğunu belirterek, bu konuya olumlu yaklaştıklarını söyledi. Ergün, 'Tekel binalarının tekstil fabrikaları için bir alan haline dönüştürülmesi isteniyor. Biz de destek verip hizmete kazandıracağız. 10 bine yakın istihdamdan söz ediyor arkadaşlarımız. Bu, istihdam için son derece önemli bir rakam.' dedi.

Diyarbakır yatırım ve istihdam programını gazetecilerle paylaşan Bakan Ergün, çiçekçilik OSB'nin bölgedeki kadın istihdamına önemli katkı sağlayacağını söyledi. Bunun için talimat verdiğini aktaran Ergün'ün verdiği bilgiye göre çiçekçilik bölgesi bin dönüm arazi üzerine kurulacak. Bu arada küçük sanayi sitelerine ilişkin taleplerin de geldiğini belirten Ergün, 'Mermerciler, ayakkabıcılar, kerestecilerin her biri kooperatiflerini kursunlar, yer konusu çözüme kavuşturulsun, altyapı ve dükkanlarını yapmak bize ait. Paramız var Allah'a şükürler olsun, paramız yok değil. Bunun kredilendirmesi de mümkün, her şeyi mümkün.' diye konuştu. Bakan Ergün, tarıma dayalı ihtisas organize sanayi bölgesi çalışmalarının da sürdüğünü dile getirdi.

Sanayi Bakanı Ergün, Diyarbakır OSB'ye demiryoluyla ulaşmanın ve üretiminin demiryolu vasıtasıyla limanlara ve diğer noktalara taşınması projesinde sona gelindiğini bildirdi. Ergün, 'Öncelikli olarak TCDD ile Organize Sanayi Bölgesi'nin mevcut tren yolu hattı arasındaki bağlantı ihalesi gerçekleştirilecek. Tren yolu OSB'nin içine girecek. Projeleri tamamlanma noktasında. İnşallah ihalesi de yapılacak.' dedi.

Diyarbakır'ın yıllık ihracatının 165 milyon dolar olduğunu ifade eden Ergün, 'Diyarbakır çok fazlasını yapabilecek potansiyele sahip.' dedi.
Zaman/Ercan Baysal