Diyarbakır'ın ilk millet bahçesi Sur'a yapılacak!

Diyarbakır'ın ilk millet bahçesi Sur'a yapılacak!Diyarbakır'ın ilk millet bahçesi, PKK'lı teröristlerin saldırıları nedeniyle büyük tahribata uğrayan Sur ilçesine yapılacak.


Diyarbakır'ın Sur ilçesinde, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından terörün izlerinin silinmesi için devam eden ihya ve inşa çalışmaları kapsamında projeler tek tek hayata geçiyor. 

Teröristlerin saldırıları nedeniyle  ziyarete kapanan İçkale'de, 27 şehit sahabenin de medfun olduğu Hazreti Süleyman Camisi'nin yer aldığı alanda uygulanan ilk proje ile gecekondularla dolu, yıkık ve harabe durumdaki 115 dönümlük alanda istimlak çalışması gerçekleşti.

Restorasyon ve kültürel peyzaj çalışmalarıyla İçkale'nin tarihi kimliği ön plana çıkarıldı. Ardından Ongözlü Köprü'nün bulunduğu bölgenin karşısında yer alan, türbe bulunması nedeniyle de kutsal kabul edilen Kırklar Dağı'nın yamacındaki 33 hektar alanda uygulanan "Dicle Vadisi Rekreasyon Alanı Projesi" ile Diyarbakır önemli ölçüde ihtiyaç duyulan yeşil alana kavuştu.

 Diyarbakır

Bakanlıkça Sur'un eteklerinde yaklaşık 24 milyon lira kaynakla oluşturulacak şehrin ilk millet bahçesiyle de Diyarbakır'a 150 dönüm yeşil alan kazandırılmış olacak.

Sur Kaymakamı Abdullah Çiftçi, konu ile ilgili yaptığı açıklamada, yaklaşık 2 yıl önce PKK'lı teröristlerce düzenlenen saldırılarla ilçenin değerlerinin yok edilmek istendiğini belirterek güvenlik güçlerinin ilçeyi teröristlerden temizlenmesinin ardından Sur'un ihya edilmesi için çok hızlı çalışma başlatıldığını ifade etti.

Koruma İmar Planı'na uygun olarak Sur'un yeniden inşa edildiğini, bu kapsamda İçkale'deki gecekonduların yıkılarak 27 sahabenin medfun olduğu bu mekanın inanç turizmine kazandırıldığını belirtti.

Teröristlerin yıktığı alanda 1500 konutun yapılacağını söyleyen Çiftçi, "Sur bütün yönleriyle ayağa kaldırılıyor. Geçen yıl 500 bin turist ilçemizi ziyaret etti. Yılda 5 milyon turist ağırlamayı hedefliyoruz." dedi.

 Diyarbakır

TOKİ'nin ihale ettiği ve çalışmaların hızla başladığı Millet Bahçesi'nin 3 ayda tamamlanmasının hedeflendiğini anlatan Çiftçi, "Tamamlandığında Diyarbakır, nefes aldığı çok güzel bir mekana kavuşmuş olacak. Millet bahçesiyle Diyarbakır'ın cazibesi daha da artacak. Tarihi, kültürü ve tüm değerlerinin yanı sıra Diyarbakır güzel sosyal donatı alanlarıyla ziyaretçilerini ağırlayacak." şeklinde konuştu.