Doğu ve Güneydoğu'nun altyapı yatırımına 604 milyon avro kaynak aktarıldı!

Doğu ve Güneydoğu'nun altyapı yatırımına 604 milyon avro kaynak aktarıldı! Doğu ve Güneydoğu'nun altyapı yatırımına 604 milyon avro kaynak aktarıldı!

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamaya göre Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, AB ile ortak yürüttüğü projelerle Doğu ve Güneydoğu Anadolu'nun altyapı yenilenmesine 604 milyon avro kaynak aktardıÇevre ve Şehircilik Bakanlığından, AB ile ortak yürüttülen projelerle, Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinin altyapısının yenilenmesine 604 milyon avro kaynak aktarıldığı bildirildi.


Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, AB'nin aday ülkelere tahsis ettiği Katılım Öncesi Mali Yardım Aracı (IPA) ile yürütülmekte olan Çevre Operasyonel Programı kapsamında yerel yönetimlerin çevre altyapı ihtiyaçlarının karşılandığı belirtildi.


Program kapsamındaki projelerle Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerindeki atık su, içme suyu ve kanalizasyon sistemlerinin yenilemeye başlandığı vurgulanarak, Doğu Anadolu'ya 244 milyon, Güneydoğu Anadolu'ya ise 360 milyon avroluk yatırımın yapıldığına dikkat çekildi.


Öte yandan, Çevre ve Şehircilik Bakanlığının ilgili kuruluşu olan İller Bankası’nın yerel yönetimlere kredi sağlamaya devam ettiği anımsatılarak, İller Bankasının sağlıklı ve modern et kesiminin sağlanması için Kırıkkale, Giresun-Espiye, Bolu-Gerede, Ağrı-Taşlıçay, Konya-Çiğil ve Yozgat-Sorgun'da mezbaha yapımı için toplam 9,5 milyon lira kredi sağladığı da bildirildi.

AA