Doğubank Esnafı Sirkeci Garı`na talip

Doğubank Esnafı Sirkeci Garı`na talip

Tekno-marketlere karşı direnen Doğubank esnafı, turistlere de hitap eden elektronik çarşısı yapmak üzere Sirkeci Garı'na talip oldu. Ulaştırma Bakanlığı'na iletilen talebi İTO'nun da desteklediği belirtildi
İstanbul Sirkeci'de daha çok elektronik eşyaların satıldığı bir işhanının adı olan Doğubank, birbiri ardına açılan tekno-marketlerle rekabet edebilmek için yeni arayışlara yöneldi. 300'ü aşkın dükkanın bulunduğu han esnafı, tekno-marketler ve internetten satışların olumsuz etkisini gidermek üzere Doğubank İş Adamları Derneği'ni kurdu. Dernekle birlikte kendine çekidüzen veren ve çarşıyı güzelleştiren esnaf, şimdi de Sirkeci Garı'na talip oldu. Sirkeci Garı'na tarihi yapıyı bozmadan elektronik çarşısı kurma teklifini Ulaştırma Bakanlığı'na sunduklarını belirten Doğubank İş Adamları Derneği Başkanı Mahmut Demirdoğan, bu konuda İTO'nun da kendilerine destek verdiğini söyledi. Kurulacak çarşıyla turistlere de satış yapabileceklerini vurgulayan Mahmut Demirdoğan, projelerinin hazır olduğunu kaydetti. Hatırlanacağı üzere 2010 Avrupa Kültür Başkenti seçilen İstanbul'un acilen kurması gereken kent müzesi için Tarih Vakfı da Sirkeci Garı'na talip olmuştu. Sirkeci Garı'nın şu anda kullanılmayan ve toplam 10 bin metrekarelik alanı bulan binaları için bu yılın çekişmeli geçeceği belirtiliyor.


ELEKTRONİKÇİLER DE ÖRGÜTLENDİ


30 dükkanı bulunan Karaköy Yeraltı Çarşısı esnafı da tekno-marketlerin pazara girişine ve internetten satışların artışına paralel olarak 2004'ten bu yana yüzde 50 ciro kaybı yaşayınca çareyi örgütlenmede bulmuş. Karaköy Yeraltı Çarşısı İşadamları Derneği (KAYÇİD) çatısı altında örgütlenen esnaf, rekabet güçlerini artıracak projeler geliştiriyor.


Tekno-marketlerle mücadele planı


KAYÇİD Başkanı Mehmet Yazıcı, tekno-marketlerle rekabet için üzerinde çalıştıkları projeleri şöyle sıralıyor;


Ortak satınalma: Toplu satınlamayla daha uygun fiyata almak ve bunu da müşteriye yansıtmak.


İnternetten satış: Özellikle gençler ve buraya gelemeyenler için internet üzerinden satışa geçmek.


Kurumsal Tedarik: Kurumlara toplu tedarik için ayrı bir organizasyon geliştirmek.


Etkin iletişim: Projelerimizi etkin duyurmak


(Yeni Şafak)