Dokuz Eylül Üniversitesi Tınaztepe Kampüs Camisi'nin inşaatına başlandı!

Dokuz Eylül Üniversitesi Tınaztepe Kampüs Camisi'nin inşaatına başlandı!

Türkiye Diyanet Vakfı İzmir Şubesi önderliğinde inşa edilmesi planlanan Tınaztepe Kampüs Camisi'nin inşatına başlandı. Camide, abdesthaneler, kütüphane, namaz kılma alanı dışında kütüphane, toplantı salonu, kadın-erkek sohbet alanları, şadırvan ve hilal şekli verilmiş havuzlar yer alacak. 


Türkiye Diyanet Vakfı  İzmir  Şubesi önderliğinde inşa edilmesi planlanan Tınaztepe Kampüs Camisi'nin inşaat çalışmalarının ilk adımı atıldı. Dokuz Eylül Üniversitesi’nin Tınaztepe Yerleşkesinde hayata geçirilecek cami için yer tahsisini yaptıklarını dile getiren DEÜ Rektörü Prof. Dr. Nükhet Hotar, yükseköğretim ve bilimsel faaliyetlerin yanı sıra toplumun ihtiyaç duyduğu kamu hizmetlerine destek olmaya devam edeceklerini belirtti.

Medyaege'de yer alan habere göre, Diyanet İşleri Başkanlığı İzmir Müftülüğü ve Türkiye Diyanet Vakfı İzmir Şubesi işbirliğinde yapılması planlanan Tınaztepe Kampüs Camisi için DEÜ Rektörü Prof. Dr. Nükhet Hotar, "Tınaztepe’deki yerleşkemiz, konumu itibariyle bölgede yoğun insan nüfusunun olduğu bir alanda kalmaktadır. Yakın gelecekte de güzel ilçemiz, büyümeye devam edecektir. Dolayısıyla burada vatandaşlarımızın taleplerini karşılayacak, özellikle de sosyal ihtiyaçlarını giderecek noktaların bulunması büyük önem taşımaktadır. Biz de buradan hareketle bir çalışmada bulunduk. Diyanet İşleri Başkanlığımızın ve Türkiye Diyanet Vakfı’nın bu konudaki hassasiyetlerine istinaden; vatandaşlarımız ve mensuplarımızdan gelen yoğun talep üzerine yerleşkemizin Doğuş Caddesi’nde kalan kısmını cami yapımı için tahsis ettik" dedi.

Kütüphanesi olacak

Toplam 9 bin 500 metrekarelik hizmet alanına sahip olacak camide, ibadet alanlarının yanı sıra kütüphane ile toplantı salonlarının da olacağını açıklayan Rektör Hotar, "Bizler, yükseköğretim ve bilimsel faaliyetlerimizin yanı sıra; toplum hayatımızın vazgeçilmez unsurları olan konularda kamu hizmetlerine destek olmaya önem veriyoruz. Bu noktada yapılacak bütün girişimleri desteklerken; ihtiyaç duyulan alanlarda da elimizden gelen gayreti gösteriyoruz. Vatandaşlarımız kadar mensuplarımızın da cami yapımı konusundaki talepleri, bizim çalışmalarımıza yön verdi. Bizler, bilimi maneviyatla buluşturmaya; vatandaşlarımız ve mensuplarımız için huzurlu ortamlar oluşturmaya dikkat ediyoruz” diye konuştu. 

Rektör Hotar, “Bu konuya öncülük eden ilgili kişi ve kurumlara teşekkür ediyoruz. Caminin inşaatına önümüzdeki dönemde başlanacaktır. Yapılacak bağışlarla birlikte çalışmaların kısa sürede tamamlanacağına inanıyoruz. Şimdiden hayırlı olsun" şeklinde devam etti.

Dört minaresi olacak

Dört minareli olarak inşa edilecek Tınaztepe Kampüs Cami’nin girişi, Doğuş Caddesi üzerinde yer alacak. Camide, namaz kılma alanı dışında kütüphane, toplantı salonu, abdesthaneler, kadın-erkek sohbet alanları bulunacak. Caminin avlusunda ise şadırvan ve hilal şekli verilmiş havuzlara yer verilecek. 

Dokuz Eylül Üniversitesi Rektörlük binası kültür mirası oldu!