07 / 08 / 2022

Buca Metrosu’nda geri sayım başladı!

Buca Metrosu’nda geri sayım başladı!

İzmir Hafif Raylı Sistemi'nin beşinci aşamasını meydana getiren Üçyol İstasyonu-Dokuz Eylül Üniversitesi Tınaztepe Kampüsü-Çamlıkule arasında hizmet sunacak olan Buca Metrosu’nun son aşama yapım ihalesi 6 Eylül Pazartesi günü gerçekleştirilecek. İzmir Hafif Raylı Sistemi'nin beşinci aşamasını meydana getiren Üçyol İstasyonu-Dokuz Eylül Üniversitesi Tınaztepe Kampüsü-Çamlıkule arasında hizmet sunacak olan Buca Metrosu’nun son aşama yapım ihalesi 6 Eylül Pazartesi günü gerçekleştirilecek. 

İz Gazete'de yer alan habere göre; Büyükşehir bürokratlarının bulunacağı ihale komisyonu saat 14:00’ten itibaren zarfları canlı yayında açacak ve gelen teklifleri açıklayacak.  İzmir  Büyükşehir Belediyesi'nin sosyal medya hesaplarından canlı yayınlanacak olan ihale, şehir tarihinin en büyük yatırımı olmakla beraber son senelerde Türkiye'deki en büyük altyapı yatırımlarından biri olarak işaret ediliyor. 

Ön yeterlilik alan, aralarında Rus, Çin, Azerbaycan ile Amerikan firmalarının da bulunduğu 13 dev firma ve konsorsiyum, 1 milyar 70 milyon avroluk bütçesiyle kent tarihinin en büyük yatırımında yarışacak. İhale usulüne göre mali tekliflerin değerlendirilmesinin ardından; ekonomik açıdan en avantajlı teklif tespit edilecek ve yüklenici firma ile sözleşme imzalanarak inşaat çalışmaları için hemen start verilecek.

Buca Metrosu’nda geri sayım başladı!

TEMMUZ AYINDA İLK KREDİ SÖZLEŞMESİ İMZALANDI

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin kendi kaynaklarıyla hayata geçireceği Buca Metrosu için ilk kredi sözleşmesine Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) ile Temmuz'da imza atıldı. 125 milyon avro tutarındaki dış finansman sözleşmesi hazine garantisiz, 4 senesi anapara geri ödemesiz olacak şekilde toplam 12 seneye uzanan vadeye, 6 aylık Euribor + yüzde 3,20 faiz oranına sahip. İzmir Büyükşehir Belediyesi Üçyol-Buca Metro Hattı kapsamında geçtiğimiz Mayıs'ta Fransız Kalkınma Ajansı (AFD) ve Asya Altyapı Yatırım Bankası (AIIB) ile 125 milyon avro olmak üzere toplam 250 milyon, Temmuz'un sonunda ise Karadeniz Ticaret ve Kalkınma Bankası (BSTDB) ile de 115 milyon avroluk yetkilendirme anlaşmasına imza atıldı. 

Buca Metrosu’nda geri sayım başladı!

SÜRÜCÜSÜZ HİZMET VERECEK

Hat Üçyol İstasyonu - Dokuz Eylül Üniversitesi Tınaztepe Kampüsü - Çamlıkule arasında hizmet sağlayacak. TBM makinesi kullanılarak derin tünel tekniği (TBM/NATM) ile yapılacak 13,5 kilometre uzunluğa sahip hatta 11 istasyon bölgesi belirlendi. 

Üçyol ile başlayan hatta sırasıyla Zafertepe, Bozyaka, General Asım Gündüz, Şirinyer, Buca Belediyesi, Kasaplar, Hasanağa Bahçesi, Dokuz Eylül Üniversitesi, Buca Koop ve Çamlıkule istasyonlarına yer verilecek. 

Buca hattı, F.Altay-Bornova arasında çalışan 2. aşama hattı ile Üçyol İstasyonu'nda, İZBAN hattı ile de Şirinyer İstasyonu'nda entegre edilecek. Bu hat üzerindeki tren setleri sürücüsüz şekilde hizmet sunacak.

İzmir Pınarbaşı-Kemalpaşa metro ihalesi yapıldı!

Üçyol-Buca Metro Hattı inşaatı bu yıl başlıyor!