Üçyol-Buca Metro Hattı inşaatı bu yıl başlıyor!

 Üçyol-Buca Metro Hattı inşaatı bu yıl başlıyor!İzmir Büyükşehir Belediyesi, 1 milyar 70 milyon avroluk bütçesiyle şehrin en büyük yatırımı olacak Üçyol-Buca Metrosu için Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) ile 125 milyon avroluk dış finansman sözleşmesine imza attı. Peki metro hattının inşaatına ne zaman başlanacak? İşte ayrıntılar...


İzmir Büyükşehir Belediyesi, 1 milyar 70 milyon avroluk bütçesiyle şehrin en büyük yatırımı olacak Üçyol-Buca Metrosu için Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) ile 125 milyon avroluk dış finansman sözleşmesine imza attı. 

Sözcü Gazetesi'nde yer alan habere göre; Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası'ndan (EBRD) deniz ulaşımı, vagon alımı ve Narlıdere Metro hattı kapsamında dış finansman sunan  İzmir  Büyükşehir Belediyesi, böylelikle bu işbirliğine bir yenisini daha ilave etti. 

 Üçyol-Buca Metro Hattı inşaatı bu yıl başlıyor!

Hazine garantisiz, 4 yılı anapara geri ödemesiz olacak şekilde toplam 12 seneye uzanan vadeye, 6 aylık Euribor + yüzde 3,20 faiz oranına sahip 125 milyon avro tutarındaki dış finansmanın sözleşmesine İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer ile EBRD Altyapı Sektör Direktörü Sue Barrett tarafından eş zamanlı şekilde imza atıldı. 

Kovid-19 salgını ve ekonomik krize rağmen, yatırımlarında hız kesmediklerine dikkat çeken İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, “Bu güç dönemde belediyemiz, iyi sicili ile kazandığı itibarının yanında yabancı yatırımcılara verdiği güven ile uzun vadeli ve düşük faiz oranı ile finansman bulmayı başarmıştır. Başarımızın en önemli unsurlarından birinin ‘uygulama gücümüz' olduğuna inanıyorum. Yazılı ve sözlü tüm vaatlerimizi bir bir uygulayarak aşkla İzmir için çalışıyoruz” açıklamasında bulundu. 

 Üçyol-Buca Metro Hattı inşaatı bu yıl başlıyor!

“TRAFİK SORUNUNA ÇÖZÜM”

İzmir tarihinin en büyük yatırımı olacak Üçyol-Buca Metro hattının şehrin en kalabalık ilçesi Buca'nın trafik problemini modern, hızlı, çevreci ve güvenli ulaşım sağlayarak kökten çözeceğine vurgu yapan Soyer, “Bu yatırım tamamlandığında İzmir'e daha fazla yatırımcı çekerek yeni istihdam alanı yaratacak. 1 milyar 70 milyon avro bütçeli Üçyol-Buca Metrosu yapımında, 13 firmanın katılacağı uluslararası ihale 27 Ağustos 2021'de gerçekleşecek. Projede ilk kazmayı ise yılsonuna kadar vuracağız. Konforlu ve çevre dostu ulaşım tüm İzmir'imizin hakkı. Milyonlarca hemşehrimizin hayatına olumlu etki edecek bu tarihi projenin dış finansman sözleşmesini imzalamak benim için büyük bir şeref, büyük bir onurdur” şeklinde konuştu.

İmza töreninde açıklamalarda bulunan EBRD Türkiye Genel Müdürü Arvid Tuerkner ise, “Bu proje İzmir için olduğu kadar operasyon ülkelerimizde bir belediyeye verdiğimiz en yüksek finansman miktarına sahip olmasından dolayı bizim için de büyük önem taşıyor. İzmir şehrinin 4,4 milyon insan için daha fazla sürdürülebilirlik sağlamaya ve kentsel çevreyi iyileştirmeye yönelik devam eden kararlılığını görmekten memnuniyet duymaktayım. EBRD olarak İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkanı Tunç Soyer’i yeşil liderliğinden dolayı tebrik ediyor ve yaşamları iyileştirebilmek adına işbirliğini sürdürmeyi taahhüt ediyoruz” dedi.

 Üçyol-Buca Metro Hattı inşaatı bu yıl başlıyor!

SON AŞAMA İHALE 27 AĞUSTOS’TA

İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin kent içi toplu ulaşımda büyük rahatlamayı sağlayacak Buca Metrosu için başlattığı ihale sürecinin son aşaması 27 Ağustos tarihinde gerçekleştirilecek. 13,5 kilometrelik hattın yapım ihalesinin ikinci etabında davet yollanan 13 firma mali tekliflerini sunacak. Değerlendirme sonunda ekonomik açıdan en avantajlı teklif belirlenecek ve yüklenici ile imzalanacak sözleşmeden sonra inşaat çalışmalarına hemen start verilecek. 

 Üçyol-Buca Metro Hattı inşaatı bu yıl başlıyor!

SÜRÜCÜSÜZ HİZMET VERECEK

İzmir Hafif Raylı Sistemi’nin 5. etabını meydana getiren hat, Üçyol İstasyonu – Dokuz Eylül Üniversitesi Tınaztepe Kampüsü – Çamlıkule arasında hizmet sunacak. TBM makinesi kullanılarak derin tünel tekniği (TBM/NATM) ile yapılacak olan hattın uzunluğu 13.5 kilometre olarak açıklanırken 11 adet istasyon alanı belirlendi.

Üçyol ile başlayan hatta sırasıyla Zafertepe, Bozyaka, General Asım Gündüz, Şirinyer, Buca Belediyesi, Kasaplar, Hasanağa Bahçesi, Dokuz Eylül Üniversitesi, Buca Koop ve Çamlıkule durakları bulunacak. Buca hattı, F.Altay-Bornova arasında çalışan 2. aşama hattı ile Üçyol İstasyonu’nda, İZBAN hattı ile de Şirinyer İstasyonu’nda entegre edilecek. 

Bu hat üzerinde bulunan tren setleri sürücüsüz olarak hizmet sunacak. Üçyol-Buca Metro Hattı'nın inşaatına bu sene sonuna kadar başlanması planlanıyor. Çalışmaların dört sene devam edeceği tahmin ediliyor.

EBRD'den İzmir'e 125 milyon avroluk metro kredisi!