Dolmabahçe Sarayı'nın yanındaki alan zorla boşaltılacak!

Dolmabahçe Sarayı'nın yanındaki alan zorla boşaltılacak! Dolmabahçe Sarayı'nın yanındaki alan zorla boşaltılacak!

Dolmabahçe deki 4 bin metrekarelik kafe ve park alanı polis zoruyla boşaltılacakDolmabahçe Sarayı"nın yanındaki otopark ve çay bahçesi olarak kullanılan 4 bin metrekarelik ˜Beleşbahçe"yi aylık 2 bin 500 liraya işleten özel şirketin sözleşmesi 31 Aralık"ta sona erdi. Ancak bahçe ve otoparkı işleten işletmecinin devre yanaşmaması üzerine Vakıflar Genel Müdürlüğü, Beşiktaş Kaymakamlığı"na başvurarak polis zoruyla boşaltılmasını istedi.

Boğaz"ın en güzel noktalarından birindeki 4 bin metrekarelik ˜Beleşbahçe"nin aylık 2 bin 500 lira gibi komik bir rakamla işletildiğini Radikal, 14 Mayıs"ta manşetten duyurmuş ve ˜Beleşbahçe"ye Vakıflar Genel Müdürlüğü el koyarak Milli Saraylar Daire Başkanlığı"na 7 kat artışla 17 bin 500 lira aylık kira ile devretmişti. Devir işlemlerinin tamamlanması için Vakıflar Genel Müdürlüğü ve işletmeci Kemal Ateş Gıda Turizm Petrol Gaz Ltd. şžti. arasında imzalanan kira sözleşmesi bitince çıkması gerekiyordu. Ancak kira süresi 31 Aralık 2011"de dolan işletmeci, ˜Beleşbahçe"yi boşaltmadı. Bunun üzerine harekete geçen Vakıflar Genel Müdürlüğü, Beşiktaş Kaymakamlığı"na başvuruda bulunarak bahçe ve otoparkın polis zoruyla boşaltılmasını istedi. Bahçe ve otoparkın boşaltılmasının ardından işletme hakkı Milli Saraylar Daire Başkanlığı"na geçecek.

Erdoğan"ın talimatı
Radikal"in ˜Beleşbahçe" manşetinde, bölgede çalışan emlakçılar kiranın en az 15 ile 20 bin lira arasında olması gerektiğine dikkat çekmişti. Daha sonra Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Bezmi ܂lem Valide Sultan Camii"nde kıldığı bir cuma namazı sonrası çevresindeki yetkililere çay bahçesini göstererek œBurası hala duruyor mu diye sormuş ve bir an önce çözüm bulunmasını istemişti.

FATİH YAĞMUR/Radikal