Dört kişilik ailenin aylık beslenme harcaması!

Dört kişilik ailenin aylık beslenme harcaması!Birleşik Metal İş Sendikası Araştırma Merkezi'nin (Bisam) hesaplamalarına göre, dört kişilik bir ailenin sağlıklı beslenebilmesi için yapması gereken aylık harcama, martta 2 bin 716 TL iken, nisan ayında 2.816 liraya yükseldi.


Sağlıklı beslenme için her aile üyesinin alması gereken kalori miktarının farklı olduğunun altını çizen Bisam, sağlıklı beslenmek için yetişkin bir erkeğin tüketmesi gereken gıdanın aylık karşılığının 758 lira, yetişkin bir kadın için 733 lira olduğunu açıklıyor. 15-18 yaş arası bir genç için 800 lira olduğunu, 4-6 yaş arası bir çocuk için 524 lira olarak hesaplanıyor.

Sputniknews'de yer alan habere göre; Bisam'ın raporunda, "Bu tutar söz konusu ailenin sadece gıda harcamaları için yapması gereken zorunlu tutardır. Eğitim, sağlık, barınma, eğlence, ısınma, ulaşım gibi giderler ile birlikte bir ailenin yapması gereken harcama tutarı 9 bin 739 liraya ulaşıyor" denildi ve şu ifadelere yer verildi: "Günlük harcamalarda Nisan’da en yüksek maliyet grubunu 31.75 lira ile süt ve süt ürünleri oluşturdu. Et, tavuk ve balık grubu için yapılması gereken minimum harcama tutarı ise 17.98 liraydı. Sebze ve meyve için yapılması gereken harcama miktarı 17.74 lira, ekmek için yapılması gereken harcama tutarı günlük 5.91 liraydı. Katı yağ ve sıvı yağ ise 6.71 lira, yumurta için 1.38, şeker, bal, reçel ve pekmez için ise 4,32 lira harcanması gerekiyordu."

Dört kişilik ailenin aylık beslenme harcaması!

Raporda, sağlıklı bir beslenme için her aile üyesinin farklı besin gruplarına ve kaloriye ihtiyacı olduğunun vurgusu yapılırken şunlar söylendi:

*Örneğin tüketilmesi gereken ekmek miktarı kadın ve erkek açısından anlamlı düzeyde farklıdır. Süt ve süt ürünleri tüketiminde 15-18 yaş arasındaki bir gencin harcama gereksinimi, yetişkin erkek ve kadından fazlayken, yumurta 4-6 yaş grubu için daha önemlidir. 

*Günlük 93.85 liralık harcama içinde en maliyetli tüketim 8.86 lira ile 15-18 yaş arası bir gencin tüketmesi gereken süt ve süt ürünleri miktarıdır. 4-6 yaş arası bir çocuğun tüketmesi gereken yumurta miktarı yetişkinlerden fazladır.

Türk-İş açıkladı! İşte açlık ve yoksulluk sınırı!