10 / 08 / 2022

Türk-İş açıkladı! İşte açlık ve yoksulluk sınırı!

Türk-İş açıkladı! İşte açlık ve yoksulluk sınırı!

Türk-İş verilerine göre , nisanda 4 kişilik bir ailenin açlık sınırı 2 bin 767, yoksulluk sınırı ise 9 bin 13 lira oldu. Türkiye'de uygulanan asgari ücret 2 bin 825 lira 90 kuruş...Türk-İş'in, çalışanların geçim koşullarını ortaya çıkarmak ve temel ihtiyaç maddelerindeki fiyat değişikliğinin aile bütçesine nasıl etkisi olduğunu göstermek  amacıyla her ay yaptığı 'Açlık ve Yoksulluk Sınırı Araştırması'nın nisan ayı verilerini açıklandı.

Sputniknews'de yer alan habere göre; Türk-İş'in araştırmasında, 4 kişilik ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken gıda masrafını anlatan 'açlık sınırı', bu ay için 2 bin 767 lira olarak kayıtlara geçti.

Türk-İş açıkladı! İşte açlık ve yoksulluk sınırı!

Gıda ile giyim, konut, ulaşım, eğitim, sağlık ve benzeri ihtiyaçlar için yapılması zorunlu diğer harcamaların toplam tutarına denk gelen 'yoksulluk sınırı' ise 9 bin 13 lira oldu. Bekar bir çalışanın 'yaşama maliyeti' ise aylık 3 bin 336 lira olarak hesaplandı. Türkiye'de asgari ücret 2 bin 825 lira 90 kuruş olarak uygulanıyor.

Ankara'da yaşayan 4 kişilik bir  ailenin gıda için yapması gereken asgari harcama tutarı, bir önceki aya kıyasla yüzde 1.14 oranında yükseliş gerçekleşti.

2021 yılının ilk çeyreği itibarıyla fiyatlardaki yüksek artış yüzde 6,84'e ulaştı, gıda enflasyonunda son 12 ay itibarıyla artış oranı yüzde 16.56'lara çıktı.

Türk-İş açıkladı! İşte açlık ve yoksulluk sınırı!

Pirinçte yüksek fiyat artışı gerçekleşti

Süt, yoğurt, peynir grubunda önemli bir fiyat değişikliği olmadı. Kıyma ve kuşbaşı et  fiyatlarında kilogramda 2 lira artış gerçekleşirken, tavuk fiyatında değişklik olmadı.

Nisan ayında 19 sebze ve 6 meyve'den oluşan toplamda 25 üründe fiyat değişimi takip edildi. Araştırmada, "Salgın nedeniyle hafta sonu uygulanan kısıtlama ve sokağa çıkma yasağının 'tam kapanma' şeklinde uygulanacak olmasının, pazar esnafı açısından sıkıntılı bir sürece yol açacağı" gözlemlendi.

Türk-İş açıkladı! İşte açlık ve yoksulluk sınırı!

Yaş sebze-meyve fiyatlarında ortalama kilogram fiyatı, bu ay 7.48 liradan 7.74 liraya yüskeldi. Ortalama sebze kilogram fiyatı nisan ayında 7.45 lira iken, ortalama meyve fiyatı 8.67 lira olarak hesaplandı. Pirinç fiyatlarında artış yüksek oldu. 

Margarin ve zeytinyağı fiyatında bu ay değişklik olmazken, tereyağı ve ayçiçeği yağı fiyatları arttı.

Türk-İş 4 kişilik ailenin açlık sınırını hesapladı!

Türk-İş 4 kişilik ailenin açlık sınırını 2 bin 719 lira olarak hesapladı!Sorumluluk Reddi Beyanı: Emlakkulisi.com’da yer alan haberler ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Emlakkulisi.com herhangi bir emtia veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez. Emlakkulisi.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Emlakkulisi.com'da yer alan haber ve makalelerin editörleri yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, haberlerdeki emtia, şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.