28 / 06 / 2022

Dövizde yaşanan kur artışı yabancı yatırımcı için bir fırsat!

Dövizde yaşanan kur artışı yabancı yatırımcı için bir fırsat!

2016 yılının hem Türkiye hem de dünya için oldukça yoğun bir gündemle geçtiğini belirten Metal Yapı Konut Genel Müdürü Akın Karalı ise şunları kaydetti: "Yaşanan tüm gelişmelere rağmen ülkemiz yerli ve yabancı yatırımcıları cezbediyor. ." dedi.Capital ve Ekonomist dergilerinin öncülüğünde, düzenlenen geleneksel CEO Club toplantısı, Türkiye'nin önde gelen holdinglerinin CEO Tarım bir araya getirdi. Metal Yapı Konut'un etkinlik sponsorluğunda yapılan "CEO Ajanda 2017", Capital ve Ekonomist Dergilen Yayın Direktörü M Rauf Ateş ve Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Engin Aksoy'un açılış konuşmalarıyla başladı. 


Kibar Holding CEO'su Tamer Saka moderatörlüğünde gerç ekleştirilen "CEO Ajanda 2017" paneline Borusan Holding CEO'su Agah Uğur, Akkök Holding CEO'su Ahmet Dördüncü, Doğuş Grubu CEO'su Hüsnü Akhan, pladıs Turkey & MENA & CA CEO'su Mehmet Tütüncü, Zorlu Holding CEO'su Ömer Yüngül ve Sabancı Holding CEO'su Zafer Kurtul konuşmacı olarak katıldı. 


DİJİTALLEŞME GEREKLİ 


Dijitalleşmenin hem ülkeler hem de şirketler için önem taşıdığına dikkat çeken Engin Aksoy, şunları söyledi: "Dijital teknoloji penetrasyonundakı yükselme, ülke genelinde verimlilik ve Gayrı Safı Yurtiçi Hasıla artışını da beraberinde getiriyor. Dıjıtalleşmedeki her 10 puanlık artış, Türkiye'de bir şirket için ortalama olarak %1,5'lik ek Faiz ve Vergi Öncesi Kâr marjı anlamına geliyor. Dijitalleşme sayesinde işletmeler verimliliğim artırıyor, hız kazanıyor, operasyonel süreçleri kolaylaştırıyor ve daha da önemlisi, rekabetçi olma yolunda büyük aşama kaydediyor. 


Vodafone olarak, işletmeler için telekomünikasyon ve teknoloji ihtiyaçlarına yönelik uçtan uca çözümler sunuyoruz. Türkiye'de işletmelerin dijital haritasını çıkarmak ve üstün rekabet için ihtiyaçlarını belirlemek üzere Yarma Hazırım Platformu'nu geliştirdik. İşletmeler, ww.yarinahazirim.com sitesini kullanarak, Vodafone kullanıcısı olsun veya olmasın, hiçbir ücret ödemeden Dijitalleşme Endeksini hesaplayabiliyor. İşletmelerin dijital olgunluğunu ölçüyor ve dijital yol haritalarını çiziyoruz. Sabit ve mobil iletişim altında topladığımız çözümlerle şirketlere dijital hizmetler, dijital operasyonlar, dijital teknoloji platformları ve bilgi güvenliği konularında yol gösteriyoruz. Yarına Hazırım Platformu ile 2,5 yılda toplam 44 bin işletmenin Dijitalleşme Endeksim hesapladık. 


Veri Merkezi, Yönetilen Güvenlik Hizmetleri, Exchange E-posta Hizmeti, Yönetilen Hizmetler, Bulut Santral ve Nesnelerin İnterneti alanlarında sunduğumuz çözümlerle kurumlara uçtan uca hizmet verebiliyoruz. Geleceğin dijital dünyasına ve rekabet ortamına bugünden hazır olmak isteyen tüm holdinglerimizi Yarma Hazırım Platformu üzerinden ihtiyaçlarını belirlemeye ve holding yapılanmaları için en uygun çözümü öğrenmek üzere Vodafone Yarma Hazırım ekibi ile tanışmaya davet ediyoruz." 


ZORLUK YAŞAMAYACAĞIZ 


2016 yılının hem Türkiye hem de dünya için oldukça yoğun bir gündemle geçtiğini belirten Metal Yapı Konut Genel Müdürü Akın Karalı ise şunları kaydetti: "Yaşanan tüm gelişmelere rağmen ülkemiz yerli ve yabancı yatırımcılar için bir cezbediyor. Dövizde haftalarda yaşanan kur artışı yabancı yatırımcı için bir fırsat ve yatırımcılar hızlı hareket edip bu süreci iyi değerlendirmeli. 


Gelişen piyasalar arasında ülkemiz oldukça önemli bir yere sahip. Burada ekonomimiz için lokomotif ve stratejik öneme sahip gayrimenkul sektörünün rolü de oldukça önemli. Bu nedenle yatırım konusunda hiçbirimizin tereddüt etmemesi gerekiyor. Metal Yapı Konut olarak bizim de yatırımlarımız tüm hızıyla sürüyor. 36 yıldır lüks konut, ofis ve alışveriş merkezleri olmak üzere toplam 17 projeyi hayata geçirdik, 7 projemiz de devam ediyor. 


2016'da ayrıca eğitim sektörüne adım attık ve Türk eğitim camiasının en büyük okullar zinciri olan Doğa Okulları'nı satın aldık. Eğitime kazandırdığı özgürlükçü, inovatif ve rekabetçi yaklaşımıyla önemli bir marka olaıı 166 okul, 70 bin öğrenci, 8 bin öğretmen ve 11.000 çalışanı bulunan Doğa Okulları'na, 5 yıl içinde 500 milyon dolar yatırım yapmayı ve okul sayısını 200'e çıkarmayı hedefliyoruz. 

Gayrimenkul sektöründe de 201T de uzun zamandır takıp ettiğimiz Ulus projesi, Güneştepe, Zekerıyaköy ve Göktürk'teki projelerimiz olmak üzere 4 yeni projeyi hayata geçireceğiz. 2017'de yaklaşık yeni 3.500 kışı istihdam edeceğiz. 2017'de büyüme hedefimiz yüzde 40, satış hedefimiz ise 2 milyar TL. 


Önümüzdeki yıl sektöre dair beklentilerimiz olumlu. Bu yıl içinde ertelenen alımların gelecek yıl devreye girecek olması nedeniyle 2017'de daha yüksek satış rakamları bekliyoruz. Burada önemli olan talebi canlı tutabilmek. Sadece kendi sektörümüz için değil tüm sektörlerde talebi ve tüketimi canlı tuttuğumuz sürece belirlediğimiz hedeflere ulaşmada zorluk yaşamayacağız." 


Bizim Anadolu