06 / 12 / 2022

Dünyanın en pahalı 33'üncü caddesi Abdi İpekçi seçildi

Dünyanın en pahalı 33'üncü caddesi Abdi İpekçi seçildi

ABD'li emlak şirketinin araştırmasına göre metrekare fiyatı en yüksek alışveriş caddesi 11 bin 983 Euro ile New York'un Beşinci Cadde'si. İstanbul'da Abdi İpekçi ise 33'üncü sırada.

Gayrimenkul araştırma şirketi Cushman & Wakefield (C&W) her yıl geleneksel olarak hazırladığı dünyanın kiralık alan olarak en pahalı alışveriş caddeleri raporunu yayımladı. Sıralamada ilk sırayı New York'ta bulunan Fifth Avenue (Beşinci Cadde) alırken ikinci sıraya Hong Kong'un Causeway Bay caddesi, üçüncü sıraya ise Paris'te bulunan Champs Elysees yerleşti. Türkiye'den sıralamaya gire İstanbul Nişantaşı'ndaki Abdi İpekçi Caddesi ise 33'üncü oldu. İpekçi, geçen sene de aynı basamakta yer almıştı. Sıralamada en hızlı yükselişi ise Hintli caddeler yaptı.


HİNDİSTAN YÜKSELİŞTE


Araştırma için 44 ülkede toplam 231 cadde incelemeye alındı. Raporda geçen yıl olduğu gibi bu yıl da yine ABD'nin New York şehrinde bulunan Fifth Avenue ilk sırada yer aldı. Son 5 yılda metrekare kira fiyatlarının ikiye katlandığı caddede bir metrekarelik mağaza alanı kirasının 11 bin 983 Euro'ya yükseldiği belirtiliyor. Bu artış geçen yıla göre de yüzde 11'lik bir yükselişe işaret ediyor. İkinci sırada ise Hong Kong'un ünlü Causeway Bay caddesi yer aldı. Yıllık metrekare fiyatının 9 bin 688 Euro'ya fırladığı cadde Causeway Bay, Asya'nın en pahalı caddesi olma unvanını da elde etti. Üçüncü sırada ise Paris'in Champs Elysees caddesi bulunuyor. Burada da metrekare fiyatları 7 bin 364 Euro olarak belirlendi. Kira bedelleri en hızlı artan caddenin ise geçen yıla kıyasla yüzde 100'lük bir yükseliş gösteren Chicago East Oak caddesi olduğu belirtildi. İkinci sırada ise yüzde 87.5 ile Hindistan'ın Yeni Delhi şehri geldi. Ancak mağaza kira fiyatların hızla arttığı şehirler sıralamasında ilk 10 içerisinde 5 Hintli şehrin bulunmasının ülkedeki kalkınmanın hızına işaret ettiği belirtildi.


ORADA OLMAK PRESTİJ UNSURU


Uzmanlar caddelerin kira bedellerinin hızla artmasının şirketlerin marka bilinciyle ilgili olduğuna dikkat çekiyor. Açıklamaya göre, ünlü markalar global turizmin uğrak noktası olan şehirlerin en popüler caddelerinde, en görkemli mağazalarını açarak hem tanınmışlık oranlarını artırmak hem de rakiplerine kıyasla prestij artışı sağlamayı amaçlıyor. Bu nedenle popüler caddelerde yer edinme yarışı kızışıyor, bu yarış da metrekare fiyatlarını hızla artırıyor.


New York liderliği kaptırmadı


DÜNYANIN en ünlü markalarının toplandığı New York'un ünlü Beşinci Caddes'si, bu yıl da mağaza kiralarının en çok el yaktığı cadde olma özelliğini korudu. Beşinci Cadde'de mağaza sahibi olmak önemli bir prestij unsuru olarak kabul ediliyor.


Abdi İpekçi yerini korudu


TÜRKİYE'nin mağaza alanı bakımından metrekare fiyatı en yüksek caddesi Abdi İpekçi, Cushman & Wakefield'in hazırladığı dünyanın en pahalı caddeleri sıralamasında 33'üncü oldu. Cadde geçen yıl da yine 33'üncü basamakta yer almıştı. Abdi İpekçi yıllık bin 176 Euro'luk metrekare fiyatıyla, Portekiz, Tayvan, Arjantin, ve Güney Afrika gibi ülkelerin önde gelen alışveriş caddelerini geride bırakmış oldu. Uzmanlar fiyatlardaki artışın 2008'de de devam edeceğine dikkat çekiyor.(Sabah)
Geri Dön