Dünyanın en zengin 20 milyarderinin serveti katlandı!

Dünyanın en zengin 20 milyarderinin serveti katlandı!

Koronavirüs salgını sırasında küresel ekonomi İkinci Dünya Savaşı'ndan bu yana en derin resesyonunu yaşarken, dünyanın en zengin 20 milyarderi servetini yüzde 68 arttırdı.Koronavirüs salgını sırasında küresel ekonomi İkinci Dünya Savaşı'ndan bu yana en derin resesyonunu yaşarken, dünyanın en zengin 20 milyarderi servetini yüzde 68 arttırdı.

Euronews'te yer alan habere göre; Politika Çalışmaları Enstitüsü'nün (IPS) Eşitsizlik Programı analizine göre, koronavirüs salgınının dünyayı etkisi altına aldığı Mart 2020'den bu yana geçen bir yıllık süreçte, dünyadaki 2 bin 365 milyarder servetlerine 4 trilyon dolar ekledi.

Dünyanın en zengin 20 milyarderinin serveti katlandı!

Forbes, Bloomberg ve Wealth-X verilerinin analiz edilerek hazırlandığı raporda, söz konusu milyarderlerin salgının hakim olduğu yılda, servetlerini yüzde 54 oranında yükselterek 12.39 trilyon dolara sahip oldu.

Eşitsizlik Programı raporu, dünyanın en zengin 20 insanının, Kovid-19 salgını sırasında 742 milyar dolar daha zenginleşerek toplam servetlerini yüzde 68 oranında artırdığını tespit etti. 

İngiliz yardım kuruluşu Oxfam'ın eşitsizliklerle ilgili yayımladığı 2020 yıllı raporunda, milyarderler salgının başladığı 18 Mart ile 31 Aralık tarihleri arasında gelirlerini 3,9 trilyon dolar civarında artırdığı ve sadece ilk 10’daki zenginlerin toplam gelirinin 540 milyar dolara çıktığı ifade edilmişti. 

Dünyanın en zengin 20 milyarderinin serveti katlandı!

Forbes dergisinin Mayıs 2020'de yayımladığı bir araştırmaya göre koronavirüs salgını ilk iki ayında dünyanın en zengin 25 kişisinin servetine 255 milyar dolar eklemişti.

ABD'li milyarderler servetlerine servet kattı!