Cumhurbaşkanlığı Külliyesi dünyanın en pahalı 20 binası arasında yer alabilir!

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi dünyanın en pahalı 20 binası arasında yer alabilir! Cumhurbaşkanlığı Külliyesi dünyanın en pahalı 20 binası arasında yer alabilir!

Ak Saray'a yapılacak konser salonu ve kütüphaneyle birlikte Beştepe'nin maliyeti 800 milyon doları aştı. Biraz daha kompleks yapılırsa 1150 odalı AK Saray dünyanın en pahalı 20 binası arasında yerini alacak.Ak Saray’ın bahçesine yapılması planlanan dev konser salonu ve kütüphane Türkiye’de gündem oldu. Edinilen bilgilere göre Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nın müteahhidi Rönesans Holding 650 milyon TL’ye mal olması beklenen bu yapıları da inşa edecek.

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek AK Saray’ın maliyetini 1 milyar 370 milyon TL olarak açıklamıştı. Yeni yapılacak komplekslerin maliyetinin ise 600 milyon TL olması bekleniyor. Yani Beştepe’nin inşaat maliyeti 1 milyar 970 milyon TL oldu.

Sarayın maliyeti açıldığı zamanki dolar kuru ve kütüphaneyle, konser salonunun maliyetinin belli olduğu dolar kuru dikkate alındığında AK Saray’ın maliyeti 801 milyon dolara çıkıyor. Bu rakam AK Saray’ı dünyanın en pahalı 20 binası sıralamasına iyice yaklaştırdı.

Dünyanın en pahalı 20. binası 883 milyon dolara mal olan Vancouver Kongre Binası.Sözcü