19 / 08 / 2022

Dünyanın en zenginleri hangi şehirlerde yaşıyor?

Dünyanın en zenginleri hangi şehirlerde yaşıyor?

Uluslararası emlak şirketi Savills´in yaptığı araştırmalara göre dünyada en fazla milyarderin yaşadığı şehir ABD´nin New York kenti oldu. Peki dünyanın en zenginleri hangi şehirlerde yaşıyor?İngiltere merkezli uluslararası emlak şirketi Savills´in yaptığı araştırmalara göre dünyada en fazla milyarderin yaşadığı kent ABD´nin New York kenti oldu. Star gazetesinde yer alan habere göre, New York´ta 85 milyarder ikamet ediyor. New York´ta ikamet ederken zenginlerin varlığı, kentteki emlak fiyatlarının son beş sene içerisinde yüzde 15 artmasına neden oldu.

Savills, dünyanın en büyük ve gelişmiş şehirleri arasında yaptığı araştırmada, gelir seviyesi yüksek insan sayısı ile lüks emlak fiyatları arasındaki bağlantıyı inceledi. Buna göre, bir kentte milyarder sayısı arttıkça o şehirdeki lüks emlak fiyatlarının arttığı belirlendi. Listede New York´tan sonra 2. sırayı 79 milyarder ile Hong Kong, 3. sırayı 71 milyarder ile Rusya´nın başkenti Moskova aldı. Listenin 4. sırasına ise Çin´in başkenti Pekin, toplam 61 milyarder ile yerleşti.

Dünyada emlak fiyatlarının en pahalı olduğu yerleşim bölgesi de son beş senede emlak fiyatlarının yüzde 51 arttığı Hong Kong oldu. Dubai ise 15 milyarderle listenin son sıralarında yer buldu. Dubai´deki emlak fiyatlarının da son bir yıl içerisinde yüzde 13 oranında arttığı bildirildi. Toplamda sadece yedi milyardere sahip Almanya´nın başkenti Berlin ve ABD´nin Miami kenti ise listenin sonunda yer buldu.