Dursun Yıldız: Su kaynakları risk altında!

Dursun Yıldız: Su kaynakları risk altında!

DSİ Eski Yöneticisi ve Su Politikaları Uzmanı Dursun Yıldız, su kaynaklarının risk altında olduğunu ifade ederek enerji, su ve gıda üretimi ilişkilerinin dikkate alınarak planlama yapılması gerektiğini söyledi...DSİ Eski Yöneticisi ve Su Politikaları Uzmanı Dursun Yıldız, su kaynaklarının risk altında olduğunu ifade ederek enerji, su ve gıda üretimi ilişkilerinin dikkate alınarak planlama yapılması gerektiğini söyledi.


Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi (NKÜ) Üniversitemiz Biyosistem Topluluğu, Dünya Su Günü etkinlikleri çerçevesinde 'Su Kaynakları Yönetimi ve Geleceğimiz' konulu konferans düzenledi.


Su kullanımı alanında bilinç oluşturulması amacıyla düzenlenen konferansa konuşmacı olarak katılan DSİ Eski Yöneticisi ve Su Politikaları Uzmanı Dursun Yıldız, konferansta dünyadaki su kaynaklarında eşitsiz dağılım olduğunu aktararak, insanlığın yerleşmek amacıyla su kaynakları çevresini tercih ettiğini ya da sahip oldukları kaynakları daha verimli kullandıklarını belirtti.


Kuzey ülkelerinin su açısından yeterli kaynaklara sahip olduğunu ifade eden Yıldız, güney ülkelerinin su açısından sıkıntı çektiğini söyleyerek, "Kuzeyde su sanayi için kullanılıyorken güneyde tarım için kullanılıyor. Dünyada yüzde 70 tarımsal alanda, yüzde 27 sanayi sektöründe ve yüzde 3 oranında evsel alanda su kullanılıyor" dedi. Su kaynaklarının risk altında olduğunu dile getiren Yıldız, enerji, su ve gıda üretimi ilişkilerinin dikkate alınarak planlama yapılması gerektiğini vurguladı.


Konferansın açılışında konuşan NKÜ Ziraat Fakültesi Biyosistem Mühendisliği Bölümü Başkanı Prof. Dr. Ahmet Nedim Yüksel, Türkiye’nin su zengini ve gıda üretimi açısından kendine yeten bir ülke olduğu bilgilerin günümüzde geçerliliğini yitirdiğini öne sürdü. Suyun korunmasına yönelik olarak pek çok kurumun ilgilendiğini belirten Yüksel, Dünyada nüfus artışı, sanayileşme ve tarımda su kullanımı başta olmak üzere su tüketiminin hızla artarak su kıtlığının yaşandığını kaydetti.


Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ahmet İstanbulluoğlu ise gerçekleştirdiği konuşmasında "Dünya Su Günleri etkinlikleri çerçevesinde biz de öğrencilerimizi bilinçlendirme amacıyla bugünkü konferansı düzenledik. Bilgi dağarcığımızı bu anlamda arttıracağımızı düşünüyorum. Başta Biyosistem Topluluğu olmak üzere bu günkü konferansın düzenlenmesinde emeği geçenlere teşekkür ederim” dedi.


Konferansın sonunda Prof. Dr. Ahmet İstanbulluoğlu Dursun Yıldız’a günün anısına teşekkür plaketi takdim etti.
Milli Gazete