Çukurova Balkon

Düşen demir fiyatları müteahhitleri yanıltmasın!

Düşen demir fiyatları müteahhitleri yanıltmasın! Düşen demir fiyatları müteahhitleri yanıltmasın!

Son günlerde düşen demir fiyatlarının Ağustos ayında yeniden yükselişe girmesi bekleniyor


Kartal'ın hemen teslim en cazip sitesinde! 65 metrekare 299 bin TL!


Nursan Demir-Çelik A.Ş Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ramazan Keleş, bu yıl zam rekorları kıran demir fiyatlarında son günlerdeki gerilemenin müteahhitleri yanıltmaması gerektiğini ifade ederek, Ağustos ayında yeniden yüksek zam sürecinin başlayabileceği görüşünü savundu. Bu yıl astronomik düzeylerde artarak tarihi rekorlar kırdıktan sonra son günlerde biraz düşüş eğilimine giren demir fiyatlarının, Ağustos ayının sonuna doğru yeniden hızlı yükseliş sürecine gireceği bildirildi.

Nursan Demir-Çelik A.Ş. Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ramazan Keleş, bu yıl zam rekorları kıran demir fiyatlarında son günlerdeki gerilemenin müteahhitleri yanıltmaması gerektiğini ifade ederek, Ağustos ayında yeniden yüksek zam sürecinin başlayabileceği görüşünü savundu. Keleş, cevher ve hurda dahil tüm metallerin son 6-7 aylık süreçte tarihi rekorlar kırdığını, fiyatların yüksek düzeyini koruduğunu, petroldeki tarihi rekorların bu sürecin devam etme olasılığını artırdığını vurguladı. Demir-çelik üretiminin temel hammaddesi olan demir cevherinin fiyat artışının, uluslar arası piyasalarda Rio Tinto, Vale gibi büyük satıcılarla Arcelor Mittal, Nippon Stell gibi büyük alıcılar arasında her yılbaşında tüm yılı sabitleyecek biçimde yapıldığını anlatan Keleş, bu yılbaşında yapılan fiyat artışının genel cevherde yüzde 65, kaliteli cevherde yüzde 71 olduğunu anımsattı. Keleş, cevher fiyatlarındaki bu astronomik artışa bağlı olarak üreticilerin de bir ay gibi kısa bir sürede fiyatlarını arttırdıklarını, hurda fiyatlarının da bunu izlediğini belirtti.

Dünyadaki demir cevheri arzının yüzde 50'den fazlasının 3 veya 4 büyük firmanın elinde olmasının bu artışın temel nedeni olduğunu belirten Keleş, dünyadaki büyük sermaye sahiplerinin de kriz nedeniyle kolay nakde dönebilecekleri metal gibi emtiaları tercih ettiklerini, bunun da fiyat artışlarında küçümsenmeyecek bir etki yaptığını anlattı.

DÜŞÜŞ GEÇİCİ AĞUSTOS SONUNA DOĞRU FİYATLAR YENİDEN FIRLAYACAK
Ramazan Keleş, bu günlerde başta hammadde ve Petrol fiyatları gibi girdi maliyetlerinin düşmesi sonucu demir fiyatlarında aşağıya doğru dalgalı bir iniş olduğuna işaret ederek, "Bu dalgalanma kimseyi yanıltmasın. Çünkü Ağustos ayının sonlarına doğru yeniden bir zamlanma ortaya çıkacak" dedi.

Son günlerdeki gelişmeyi iç ve dış talepteki durgunluğa bağlayan Keleş, şu değerlendirmeyi yaptı:
"Demir fiyatlarının önümüzdeki süreçte ne olacağını kestirmek çok zor. Ancak görünen şu ki demir fiyatlarındaki aşağıya doğru dalgalanma Ağustos ayına kadar devam eder ve Ağustos ayının sonlarına doğru ise yine bir zam gelir. Çünkü şu anki dalgalanmanın en büyük sebepleri hammadde fiyatlarıyla birlikte girdi maliyetlerinin düşmesine bağlı olarak, petrol fiyatlarında gerileme, iç ve dış pazarlardaki durgunluk, demir fiyatlarındaki dalgalanmanın nedenleridir."