Düşük faizli kampanya konutta tarihi rekorlar getirdi!

Düşük faizli kampanya konutta tarihi rekorlar getirdi! Düşük faizli kampanya konutta tarihi rekorlar getirdi!

Kamu bankalarının düşük oranlı destek kredisi başta olmak üzere sektörel kampanyalar ve normalleşme adımları konut satışlarında rekorları da beraberinde getirdi.Kamu bankalarının düşük oranlı destek kredisi başta olmak üzere sektörel kampanyalar ve normalleşme adımları Haziran ayında konut satışlarında rekorların görülmesini sağladı.

Anadolu Ajansı'nda yer alan habere göre, geçen ay, 192 bin adetle en yüksek haziran ayı konut satış rakamı ve 102 bin adetle tüm zamanların en yüksek ipotekli konut satışı görüldü.

Anadolu Ajansı muhabirlerinin TÜİK Konut Satış İstatistiklerinden derlediği bilgiye göre, Haziran'da konut satışları yıllık bazda yüzde 209,7 artarak 190 bin 12'ye, ipotekli konut satışları da yüzde 1.286,9 yükselerek 101 bin 504'e ulaştı ve tüm zamanların en yüksek verileri olarak da kayıtlara geçti.

Kamu bankalarının düşük oranlı destek kredisi başta olmak üzere normalleşme adımlarıyla sektörel kampanyaları konut satışında söz konusu rekorların görülmesini sağladı.

Daha önce aylık bazda en yüksek haziran satış adedi 2018 yılında 119 bin adet olarak görülmüştü. Tüm zamanların ipotekli satış rekoru ise Eylül 2019 tarihinde 57 bin 219 adetle zirve yaptı.

"Gayrimenkulde tarih yeniden yazıldı"


İstanbul İnşaatçılar Derneği (İNDER) Yönetim Kurulu Başkanı Nazmi Durbakayım, Anadolu Ajansı muhabirlerine yaptığı açıklamada, haziranda konut satışlarının normalleşmenin başlaması, kamu bankalarının düşük oranlı kredi sunması ve Emlak Konut GYO'nun başlattığı kampanyanın etkisiyle Cumhuriyet tarihinin en yüksek aylık satış rakamına ulaşarak rekor kırdığını belirtti.

Nazmi Durbakayım, 150 bin adedin üzerinde gerçekleşen satış rakamının Temmuz ayında da  devam etmesini beklediklerini belirterek, "Düşük faizli konut kredisi başvurularının hepsinin henüz sonuçlanmaması ve konut ihtiyacı olanların yeni taleplerde bulunmasıyla bu beklentimizin temelini oluşturuyor. Hatta özel bankaların da mevcut oranlarla konut kredisi vermeye başlaması, satış rakamını yeni bir rekor seviyeye taşıyabilir." diye konuştu.

Toplam satışları yarısından fazlasının banka kredisiyle gerçekleştiğini belirten Nazmi Durbakayım, ipotekli satışların toplam içindeki payının yüzde 53,4 olduğunu belirtti.

Nazmi Durbakayım, ancak birinci el satışlarda yüzde 30,9 ile bekledikleri oranın altında kaldıklarını da söyledi.

 

Anadolu Yakası İnşaat Müteahhitleri Derneği (AYİDER) Başkan Yardımcısı Ahmet Erkurtoğlu, kamu bankalarının başlattığı kampanyanın sektör için can suyu olduğunu dile getirerek, "Hem vadelerin 15 yıla yayılması hem de peşin ödemelerin minimumda tutulup ilk yıl ödeme yapılmaması gibi faktörler, vatandaşı kiracılıktan çıkarıp mülk sahibi olmasını sağladı." şeklinde konuştu.

Bu dönemde yapılan fırsatçılıkla ilgili de konuşan Erkurtoğlu, "Vatandaşlarımız fırsatçılara geçit vermesinler, evlerin değerlerini iyi araştırıp ona göre konut alsınlar." dedi.

 

"Haziran rakamları buz dağının görünen kısmı"


Coldwell Banker Türkiye Ülke Başkanı Gökhan Taş, Haziran ayının her anlamda ilklerin ayı olduğunu, ilk 19 günde ulaşılan konut kredisi hacminin 2019 yılının tamamını aştığını belirtti.

Haziran ayında ipotekli konut satışının ilk defa 101 bin 504 adet olduğunu belirten Gökhan Taş, önceki rekorun iki katından fazla satış adedine ulaştıklarını belirtti.

Taş, "Bu rakamlar, aslında ülkede konutta bekleyen talebin bir ipucu. Nitekim 2002'de yüzde 60'larda olan ev sahipliği oranı şu anda yüzde 58 seviyesinde. Bu rakam eve ihtiyaç duyanların talebinin uygun koşulları beklediğini gösteriyor. Şu anda kirada oturup ev almak isteyen kişi sayısı 4,2 milyon. Dolayısıyla açıklanan haziran rakamları buz dağının görünen kısmı." şeklinde konuştu.

 

Dap Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ziya Yılmaz, Haziran'da konut satışlarında birçok alanda rekor kırıldığını dile getirerek, "Bu rekorlara daha önce de işaret etmiştik: Gayrimenkul almanın tam zamanı. İnşaat maliyetleri yüzde 30'a yakın artarken, fiyatların düşük seviyelerde yükselmesi, konut kredi faiz oranlarının tarihi oranlara inmesi dediklerimizi adeta perçinledi." dedi.

Gayrimenkul sektöründeki bu ivmenin büyük motivasyonla yıl sonuna kadar devam edeceğini söyleyen Yılmaz, 2020'yi de rekorla bitireceklerini belirtti.

 

"Düşük kredi rüzgarı bina güçlendirmede estirilmeli"


Artyol Yönetim Kurulu Başkanı Sinan Türkkan, konut sektöründe rekorlar ayı olan Haziran ayının uygun ekonomik şartlar oluşturulduğunda insanların ev almak için harekete geçebildiğini gösterdiğini belirtti.

Aynı kampanyanın deprem güçlendirmesine ihtiyaç duyan 7 milyon yapı için de başlatılmasının isabetli olacağını belirten Türkkan, "Sadece İstanbul'dan örnek vermek gerekirse; İstanbul'da 40 yaş üstü yani yapım yılı 1980 öncesi olan bina sayısı ise 262 bin 665. Bu binalarda bulunan dairelerde 3,5 milyon insanın yaşadığı düşünüyoruz." diye konuştu.

Türkkan, muhtemel bir İstanbul depreminde 490 bin binanın hasar görmesinin beklendiğini belirterek, "Durum gerçekten çok ciddi. Düşük oranlı krediyle insanlar evini yenilerken, bu imkanı olmayanlara da deprem güçlendirme fırsatını sunmalıyız. Bu nedenle konut satışlarında geçerli kampanyayı deprem içinde devreye almanın isabetli olacağını düşünüyoruz." dedi.

 

"Konutta bekleyen talep harekete geçti"


Nef İcra Kurulu Üyesi Selçuk Çelik, haziranda başlatılan kampanyaların sektöre ivme kazandırdığını dile getirerek, bekleyen talebi ciddi anlamda harekete geçirdiğini belirtti.

Nef olarak Haziran ayında 305 adet konut sattıklarını ve 373 milyon lira ciro elde ettiklerini söyleyen Çelik, bu satışların 81 milyon TL'sinin müşterilerin satış ofisleri gitmelerine gerek kalmadan, yetkili satış danışmanları ile görüntülü görüşme yaparak gerçekleştiğini söyledi.

Çelik, "Müşterinin her türlü detaya ulaşabildiği, hatta danışmanlarımızla birebir çalışarak kendilerine özel bir ödeme planı oluşturabildiği Nef Online üzerinden ciddi satış rakamına ulaştık. İlk 6 ay toplamında ise 683 milyon TL ciro elde ettik." diye konuştu.

 

Fuzul Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Akbal, Haziran ayında sektörün performansının 3-4 kat arttığını dile getirerek, tüm rekorların yanı sıra hazır beton endeksinde yükseliş görüldüğünü ve ortalama konut kredi tutarında 50 bin liraya varan artış yaşandığını belirtti.

Mahmut Akbal, "Satışa çıktığımız Başakşehir Avrasya projemizde bir günde 405 konut sattık. Bu rekorlar aslında gayrimenkulde bekleyen talebin harekete geçtiğini, eve ulaşamayan kitlelerin de uygun faizlerle bu fikirlerine gerçeğe dönüştürmeye başladığını görüyoruz."  dedi.

 

2020 Haziran'da 190 bin 12 konut satıldı!