E-gate uygulaması İstanbul Atatürk Havalimanı'ndan başlayacak!

 E-gate uygulaması İstanbul Atatürk Havalimanı'ndan başlayacak!

Yurt dışı çıkışlarda hız ve insan gücünden tasarruf sağlayacak olan "biyometrik geçiş" olarak adlandırılan e-gate uygulaması, İstanbul Atatürk Havalimanı'nda başlayacak. Biyometrik geçiş kabinlerinin 2015 sonuna kadar 24'e çıkarılması planlanıyor.."Biyometrik geçiş" olarak adlandırılan e-gate uygulaması, ilk kez İstanbul Atatürk Havalimanı'ndan başlayacak.


TAV Havalimanları'ndan yapılan açıklamada, yurt dışı çıkışlarda hız ve insan gücünden tasarruf sağlayacak "biyometrik geçiş" olarak adlandırılan e-gate uygulamasının, İstanbul Atatürk Havalimanı'ndan başlayacağı belirtildi.


Uygulama kapsamında ilk aşamada havaalanına geliş ve gidiş katlarına 2'şer adet biyometrik geçiş kabinlerinin konulacağı bildirilen açıklamada, kabinlerde pasaport polisinin görev almayacağı kaydedildi. Pilot uygulamanın ardından kabin sayısının 3 ay sonra geliş ve gidişlerde 6'ya çıkarılacağı aktarılan açıklamada, kabin sayısının 2015 sonuna kadar toplamda 24'e çıkarılması planlanan uygulamanın şimdilik sadece Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına yönelik olarak çalışacağı kaydedildi. 


Sistemle elektronik olarak yolcuların önce biyometrik pasaport kontrolü, ardından da parmak izi kontrolünden geçeceği belirtilen açıklamada, bir süre sonra yüz tanıma kontrolünün de entegre edilmesi planlanan sistemden ilk olarak sık seyahat eden ve tanımlı bir yolcu grubunun faydalanacağı kaydedildi.


- 21 saniyede geçiş kolaylığı 


 Ay sonuna kadar uygulamaya başlanması planlanan sistem, bir Türk firması tarafından kuruldu. Sanal uygulama sonuçlarına göre, bir yolcu en fazla 21 saniyede e-gate'ten geçebilecek. Sisteme alışkanlık arttıkça bu sürenin 15 saniyeye kadar düşmesi öngörülüyor. 


Biyometrik geçiş kabinlerinin yanı sıra pasaport polislerinin çalıştığı mevcut kabinler de görevlerine devam edecek. 


Uygulama Dubai, İspanya, Fransa ve Hollanda gibi farklı ülkelerde de kullanılıyor.


AA