Ebru Gündeş'in yalı davasında son durum!

Ebru Gündeş'in yalı davasında son durum! Ebru Gündeş'in yalı davasında son durum!

Kanlıca'da yer alan yalılarında kanuna aykırı tadilat yaptırdığı iddiasıyla Ebru Gündeş ve inşaat mühendisi Hakkı Süha Gökdemir'in üçer yıla kadar hapis cezası istemiyle yargılanmasına devam edildi.Beykoz Kanlıca'daki yalılarında, Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu'na aykırı tadilat yaptırdığı iddiasıyla Rıza Sarraf ile birlikte yargılandıkları davada dosyalarının ayrılmasına karar verilen sanıklar eşi Ebru Gündeş ve inşaat mühendisi Hakkı Süha Gökdemir'in üçer seneye kadar hapis cezası istemiyle yargılanmasına devam edildi.

Anadolu Ajansı'nda yer alan habere göre, Beykoz 1. Asliye Ceza Mahkemesinde görülen duruşmaya, sanık Ebru Gündeş Sarraf'ın avukatı Begüm Can Gürel katıldı. Diğer sanık olan Hakkı Süha Gökdemir ile avukatı ise duruşmaya gelmedi.

Duruşmada söz alan Ebru Gündeş'in avukatı Gürel, müvekkilinin önceden yaptığı sözleşmelerden dolayı Antalya'da sahne alacağını söyleyerek "Geçen celse müvekkilimizi bu duruşmada hazır edeceğimize dair beyanda bulunmuştuk. Önceden planladığı sözleşmeler nedeniyle Antalya'da sahne alacak olmasının dikkate alınmasını istiyoruz. İşi kapsamında yaptığı sözleşmeleri iptal etme imkanı yoktur. Son bir süre talebimiz bulunmaktadır." diye konuştu.

Mahkeme, sanık Ebru Gündeş Sarraf'ın mazeretinin son kez kabul edilmesine karar vererek, bir sonraki duruşmaya hazır edilmemesi halinde ise hakkında zorla getirme veya yakalama kararı çıkarılacağı ihtarını yaptı.

Diğer sanık olan Hakkı Süha Gökdemir hakkında ise ek savunmasının alınabilmesi için zorla getirme kararı çıkartılmasına karar veren mahkeme, İstanbul Barosu tarafından atanan ve bu duruşmaya katılmayan Hakkı Süha Gökdemir'in avukatı Yusuf Takçı'ya tebligat çıkarılmasına hükmetti.

Mahkeme, avukat Takçı'nın sonraki duruşmaya katılmaması durumunda ise İstanbul Barosu CMK listesinden çıkarılması için durumu baroya ihbar edeceğini tutanağa yazdırdı. Duruşma, ertelendi.

- Ebru Gündeş'in dosyası ayrılmıştı

Rıza Sarraf, Kanlıca sahilinde üç yalıdan meydana gelen Mehmet Arif Bey Yalıları'ndan ikisini 2011 yılında satın almış, 4 parselini kendi, 5 parselini ise eşi Ebru Gündeş üzerine kaydettirmişti. Sarraf, Osmanlı döneminde yapılan ve 1970 yılında ikinci derece tarihi eser olarak tescili yapılan yalılarda tadilat çalışması başlatmış ve proje, İstanbul 6 Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu ve Boğaziçi İmar Müdürlüğünce onaylanmıştı.

Tadilatın 2960 sayılı Boğaziçi Kanunu'na aykırı yapıldığı iddialarının bazı basın yayın kuruluşlarınca gündeme getirilmesi üzerine yalılarda inceleme başlatan Boğaziçi İmar Müdürlüğü, 2960 sayılı yasaya aykırılıklar tespit etmiş ve dosyayı, İstanbul 6 Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu'na gönderdi.

Kurulun yaptırdığı incelemelerde, yalılarda onaylı projede olmayan fazlalıklar bulunduğu, iki yalıyı birbirine birleştiren tünel ve asansörlerin onaylı projede yer almadığı tespit edildi. Kurul, her iki yalının onaylı projede görünen eski haline geri getirilmesine ve mülk sahipleri hakkında Beykoz Cumhuriyet Başsavcılığına Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu'nun 9. maddesi uyarınca suç duyurusu yapılmasını kararlaştırdı.

Beykoz Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan iddianamede, Rıza Sarraf ile eşi Ebru Gündeş Sarraf'ın Beykoz Kanlıca Mahallesi 23 pafta 116 ada 4-5 parseldeki yalılarda, yapıya geçiş için bina boyunca asansör yapıldığı, ayrıca bina cephesinde doluluk ve boşluk oranlarının değiştirildiğinin tespit edildiği belirtildi.

İddianamede, sanıklar Rıza Sarraf, eşi Ebru Gündeş ve tadilat işlemlerini yaptığı belirlenen Hakkı Süha Gökdemir'in "2863 Sayılı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu'na aykırılık" suçundan altışar aydan üçer seneye kadar hapisle cezalandırılması talep ediliyor.

Beykoz 1. Asliye Ceza Mahkemesi, sanık Rıza Sarraf'ın uzun süredir ABD'de tutuklu bulunduğu ve savunmasının ancak uluslararası istinabe yoluyla alınabileceğini, bu sürecin savunması alınan sanıkların adil yargılanma hakkını da ihlal edeceği gerekçesiyle sanıklar Ebru Gündeş ve Hakkı Süha Gökdemir yönünden davanın ayrılarak, yeni esasa kaydedilmesine hükmetti.