29 / 05 / 2022

Ege-Koop'tan Manisa ve İzmir'e 2 yeni proje!

Ege-Koop'tan Manisa ve İzmir'e 2 yeni proje!

Ege-Koop Genel Başkanı Hüseyin Aslan, Manisa ve İzmir'de yeni proje inşa edeceklerinin bilgisini verdi. Toplam yatırım bedelini 60 milyon TL olarak belirten Aslan "Hedef kitlemizi, orta ve alt gelir grubu oluşturuyor" dedi.Ege-Koop (S.S.Egekent Konut Üretim Yapı Kooperatifleri Birliği),İzmir'in Çiğli ve Manisa'nın Turgutlu ilçelerinde yeni proje inşa edecek. 


Çiğli'deki projenin yapımına önümüzdeki günlerde başlayacağının bilgisini veren Ege-Koop Genel Başkanı Hüseyin Aslan, 9 bin 810 metrekare alanda 129 daire yapılacağını belirtti. 


Aslan, konut projeleri ile ilgili olarak, "Çiğli'de, 145 ve 168 metrekare arasındaki 3+1,121 metrekarelik 2+1 daire tiplerinden oluşan konutların maliyetleri 267 bin TL ile 360 bin TL arasında değişiyor. Manisa Turgutlu'da ise 6 bin 582 metrekare parsel alanında 3+1 ve 2+1 toplam 150 daireden oluşan konutların fiyatları 260 bin TL'den başlayıp 420 bin TL'ye kadar çıkıyor" diye konuştu. 


"Hedef kitlemizi, orta ve alt gelir grubu oluşturuyor" 


Hüseyin Aslan, İzmir'in çeşitli bölgelerinde arsa arayışlarının sürdüğünü dile getirdi. İzmir'in nüfusuyla birlikte konut ihtiyacının da arttığına işaret eden Aslan, "Arsa fiyatlarının konut maliyeti içindeki payının yüksek olması nedeniyle yurttaşlarımız konut sahibi olmakta zorlanıyor. Kentsel dönüşümün yeterince uygulanamadığı İzmir'de, kaçak yapılaşma azalmak yerine çoğalıyor. Ege-Koop olarak hedef kitlemizi, orta ve alt gelir gurubu oluşturuyor ve biz de arsa arayışlarımızı bu çerçevede sürdürüyoruz" dedi. 


İzmir'e site anlayışını getirdik


Arslan "Ürettiğimiz 30 binin üzerinde konut ile İzmir'de site anlayışını uzun yıllar önce hayata geçirdik. İzmir'in planlı gelişmesine katkı sunarak, Türkiye'de kooperatifçilik modeliyle nelerin yapılabileceğini gösterdik" diye konuştu. 


İnşaat sektörünün ekonominin lokomotifi


Hüseyin Aslan, ekonomideki belirsizlik, siyasetteki dağınıklık, döviz fiyatlarındaki yükseliş ve Avrupa ile olan ilişkiler nedeniyle sektörün belirsizliğe sürüklendiğine işaret etti. 


Aslan sözlerine şöyle devam etti: "İnşaat demir fiyatlarında son 1 yılda yüzde 100'e yakın artış oldu. Bu göz önüne alındığında vatandaşımızın alım gücünün düşük olduğu, bankaların konut kredi faizlerindeki yüksekliği ve kredi verirken dahi zor kredi kullandırdığı bir dönemde inşaat sektörünün ne durumda olduğu anlaşılabilir. Bu nedenlerle özellikle konut sektörüne, bir takım yeni imkanlar ve muafiyetler sağlanmalı" şeklinde konuştu. 


Dünya Bölge