Ekim ayında konut fiyatları en çok Bursa'da arttı!

Ekim ayında konut fiyatları en çok Bursa'da arttı!

Garanti desteğiyle hazırlanan reidin.com Emlakendeks Ekim 2010 Raporuna göre, ekim ayında konut satış fiyatlarının en çok arttığı il Bursa, en çok değer kaybettiği il ise Antalya oldu


Adana, Ankara, Antalya, Bursa, İstanbul,  İzmir  ve Kocaeli'deki konut satış fiyatları ve kira değerlerinin analizini içeren rapora göre, Bursa bir önceki ayla karşılaştırıldığında satılık konut fiyatlarındaki metrekare başına yüzde 0,98’lik değer artışıyla, ekim ayında konut fiyatlarının en fazla yükseldiği il oldu.

Bursa’da metrekare satış fiyatı 914 liradan 923 liraya yükseldi. Bir önceki aya göre metrekare başına konut satış fiyatlarında yüzde 1,82 oranında düşüş yaşanan Antalya ise konut fiyatlarının en çok değer kaybettiği il oldu.

Antalya'da 823 liradan 808 liraya indi
İstanbul ve İzmir'de konut satış fiyatları sırasıyla yüzde 0,63 ve yüzde 0,09 oranında artarken;  Adana  ve Kocaeli’de sırasıyla yüzde 0,34 ve yüzde 0,60 oranında azaldı. Ankara'da ise metrekare başına konut satış fiyatları değişmedi.

Garanti Mortgage Genel Müdür Yardımcısı Umur Güven konuyla ilgili olarak, "Ekim 2010;da mortgage piyasasında şimdiye kadar yaşanan en büyük artışlardan birine şahit olduk. Bu hızlı büyümede özellikle mortgage faizlerinin çok uygun seviyelerde olması etkili oldu. Ayrıca konut fiyatları sürekli artış gösterse de, halen 2008'in 1. çeyreğindeki en yüksek noktanın yaklaşık yüzde 10 oranında aşağısında olmasının da büyük etkisi olduğunu düşünüyoruz. Önümüzdeki dönemde, konut fiyatlarındaki artışın ve mortgage piyasasındaki hızlı büyümenin devam edeceğini öngörüyoruz" değerlendirmesini yaptı.

Adana da ucuzladı
Raporda, bir önceki aya göre Ekim 2010'daki kira değerleri incelendiğinde, metrekare kira değerinin 4,52 liradan 4,58 liraya yükseldiği Bursa, bir önceki aya göre yüzde 1,33'lük artışla kiraların en fazla yükseldiği şehir oldu. Adana ise yüzde 1,49 oranındaki düşüşle, bir önceki aya göre kiraların en fazla değer kaybettiği il olurken, Adana'da metrekare kira değeri 3,35 liradan 3,30 liraya indi.

Rapora göre,  Ankara  ve İstanbul'daki kira değerlerinde sırasıyla, %0,48 ve %0,59 oranında değer artışı yaşanırken, Antalya, İzmir ve Kocaeli illerinde metrekare kira değerleri sırasıyla, yüzde 0,26, yüzde 0,21 ve yüzde 0,46 oranında azaldı.
Radikal

 Konuyla ilgili basında yer alan diğer haberler

Bursa liderliği kaptırmıyor

Mortgage uzmanı Garanti'nin desteğiyle Reidin.com tarafından hazırlanan ve Adana, Ankara, Antalya, Bursa, İstanbul, İzmir ve Kocaeli'ndeki konut satış fiyatları ve kira değerlerinin analizini içeren Reidin.com Emlakendeks'in Ekim 2010 raporu yayınlandı.

Rapora göre, Bursa bir önceki ayla karşılaştırıldığında satılık konut fiyatlarındaki metrekare başına yüzde 0,98'lik değer artışıyla, ekim ayında konut fiyatlarının en fazla yükseldiği il oldu. Bursa'da metrekare satış fiyatı 914 TL'den 923 TL'ye yükseldi. Bir önceki aya göre metrekare başına konut satış fiyatlarında yüzde 1,82 oranında düşüş yaşanan Antalya ise konut fiyatlarının en çok değer kaybettiği il oldu. Antalya'da metrekare satış fiyatı 823 TL'den 808 TL'ye indi. İstanbul ve İzmir'de konut satış fiyatları sırasıyla yüzde 0,63 ve yüzde 0,09 oranında artarken; Adana ve Kocaeli'nde sırasıyla yüzde 0,34 ve yüzde 0,60 oranında azaldı. Ankara'da ise metrekare başına konut satış fiyatları değişmedi.

Ankara'nın Gölbaşı ilçesi değerlendi Rapor, Ekim 2010'da satılık konut fiyatları açısından bir önceki aya göre en çok değer artışı yaşanan ilçenin Ankara Gölbaşı (yüzde 2,05), en çok değer kaybı yaşanan ilçenin ise Antalya Kepez (yüzde 2,13) olduğunu ortaya koydu.

Raporda, bir önceki aya göre Ekim 2010'daki kira değerleri incelendiğinde, metrekare kira değerinin 4,52 TL'den 4,58 TL'ye yükseldiği Bursa, bir önceki aya göre yüzde 1,33'lük artışla kiraların en fazla yükseldiği şehir oldu. Adana ise yüzde 1,49 oranındaki düşüşle, bir önceki aya göre kiraların en fazla değer kaybettiği il olurken, Adana'da metrekare kira değeri 3,35 TL'den 3,30 TL'ye indi. Rapora göre, Ankara ve İstanbul'daki kira değerlerinde sırasıyla, yüzde 0,48 ve yüzde 0,59 oranında değer artışı yaşanırken, Antalya, İzmir ve Kocaeli illerinde metrekare kira değerleri sırasıyla, yüzde 0,26; yüzde 0,21 ve yüzde 0,46 oranında azaldı.

Konut fiyatları artacak
Rapor, ekim ayında bir önceki aya göre konut kira değerleri açısından en çok değer artışı yaşanan ilçenin İstanbul Kartal (yüzde 2,32), en çok değer kaybeden ilçenin ise Adana Seyhan (yüzde 1,77) olduğunu gösterdi.

Garanti Mortgage Genel Müdür Yardımcısı Umur Güven konuyla ilgili olarak şu değerlendirmeyi yaptı: "Konut fiyatları sürekli artış gösterse de, halen 2008'in birinci çeyreğindeki en yüksek noktanın yaklaşık yüzde 10 oranında aşağısında olmasının da büyük etkisi olduğunu düşünüyoruz. Önümüzdeki dönemde, konut fiyatlarındaki artışın ve mortgage piyasasındaki hızlı büyümenin devam edeceğini öngörüyoruz."

Reidin.com Emlakendeks'in Ekim 2010 Raporu'na göre ekim ayında konut satış fiyatlarının en çok arttığı it Bursa, en çok değer kaybettiği il ise Antalya oldu.

Bursa'da metrekare satış fiyatı 914 TL'den 923 TL'ye yükseldi. Bir önceki aya göre metrekare başına konut satış fiyatlarında yüzde 1,82 oranında düşüş yaşanan Antalya ise konut fiyatlarının en çok değer kaybettiği il oldu.
Mortgage Market

Bursa çıkışa, Antalya inişe devam ediyor
Garanti Bankası ile ortaklaşa olarak Türkiye’nin 7 ilini kapsayan konut araştırmasını hazırlayan reidin.com , emlakendeks Kasım raporu nu açıkladı.   Üç aydan bu yana olduğu gibi yine konut satış fiyatlarının en çok arttığı il Bursa  olurken en çok değer kaybettiği il Antalya oldu.

Garanti Bankası ve Reidin.com işbirliği ile hazırl anan Emlakendeks araştırması Adana, Ankara, Antalya, Bursa, İstanbul, İzmir ve Kocaeli’deki konut satış fiyatları ve kira değerlerinin analizini içer iyor.

Yayınlanan rapora göre, Bursa bir önceki ayla karşılaştırıldığında satılık konut fiyatlarındaki metrekare başına  yüzde 1 .08’lik değer artışıyla, Kasım ayında konut fiyatlarının en fazla yükseldiği il ol urken metrekare satış fiyatı  923 TL’den 933 TL’ye yükseldi. Bir önceki aya göre metrekare başına konut satış fiyatlarında  yüzde 1 .24 oranında düşüş yaşanan Antalya ise konut fiyatlarının en çok değer kaybettiği il oldu. Antalya’da metrekare satış fiyatı 808 TL’den 798 TL’ye indi. Aynı dönemde İstanbul, İzmir ve Kocaeli’nde konut satış fiyatları sırasıyla  yüzde 0 .55 ,  yüzde 0 .09 ve  yüzde 0 .01 oranında artarken; Adana’da  yüzde 0 .84; Ankara’da ise  yüzde 0 .24 ’lük oranda bir azal ma yaşandı. 

Sarıyer’de fiyatlar yükseliyor
İlçeler bazında ise rapor, kasım  ayında satılık konut fiyatları açısından bir önceki aya göre en çok değer artışı nın yaşanan ilçenin İstanbul Sarıyer  (yüzde 2 .11), en çok değer kaybı yaşanan  ilçenin ise İzmir Güzelbahçe (yüzde 2,02) olduğunu ortaya koydu.

Kış geldi, İstanbul’da kiralar yükseldi
Reidin.com’un rapor una göre bir önceki aya göre Kasım 2010’daki  kira değerleri açısından metrekare kira değerinin 6 .83 TL’den 6 .88 TL’ye yükseldiği İstanbul, bir önceki aya göre  bu artışla kiraların en fazla yükseldiği şehir oldu. 
Bursa ise  yüzde 1 .31 oranındaki düşüşle, bir önceki aya göre kiraların en fazla değer kaybettiği il olurken, Bursa’da metrekare kira değeri 4 .58 TL’den 4 .52 TL’ye indi.