16 / 08 / 2022

Elazığlı depremzedelerden kentsel dönüşüm açıklaması!

Elazığlı depremzedelerden kentsel dönüşüm açıklaması!

Elazığ'da yaşanan depremde evleri yıkılan ve devletin yaptığı yeni konutlara yerleşen depremzedeler yaptıkları açıklamada, "Kentsel dönüşümün sağlığımız ve hayatta kalmamız için büyük bir önemi var" dedi.Elazığ'da, 24 Ocak 2020 tarihinde merkez üssü Sivrice ilçesi olan ve 41 kişinin yaşamını yitirdiği 6,8 büyüklüğündeki depremden sonra Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile bölgede seferberlik ilan eden TOKİ, depremzedelerin yaralarını sarmak ve onlara güvenli evler inşa etmek için çalışmalarına devam ediyor.

Anadolu Ajansı'nda yer alan habere göre, yaşam alanı olarak planlanan, içerisinde iş yeri, cami, fırın, dinlenme alanları, çocuk oyun parkları, yürüyüş ve bisiklet yollarının da yer aldığı konut projeleri sayesinde Elazığlı depremzedeler, daha yaşanabilir ve depreme dayanıklı evlerinde güvenli bir şekilde yaşamına devam ediyor.

Elazığlı depremzedelerden kentsel dönüşüm açıklaması!

"Kentsel dönüşümün sağlığımız ve hayatta kalmamız için büyük bir önemi var"

Evinin anahtarını Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'dan alan depremzede Pınar Kalay, Anadolu Ajansı muhabirine, depremde enkaz altından 7,5 saat sonra kurtarıldığını ve devletin sayesinde yeniden hayata bağlandığını dile getirdi.

Depremde yaşadıkları binanın yıkıldığını, enkaz altında kalan annesi ve amcasını kaybettiğini belirten Kalay, devletin bu süreçte sürekli yanlarında olduğunu dile getirdi.

"Hastanede kaldığım süreçte Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan beni ziyaret etti. Elini omuzuma koydu. Ondan sonraki süreçte hep o eli omuzumda hissettim. Taburcu olduktan sonra beni sağlam yeni bir eve yerleştirdiler." diye konuşan Kalay, kentsel dönüşüm kapsamında yapılan evlerde daha güvenli bir biçimde yaşamlarını sürdüreceklerini, bu acıları tekrar yaşamamak için konutların daha güvenli yapılması gerektiğini söyledi.

Kalay, şunları söyledi:

"Deprem dolayısıyla yaşadığımız acıları tekrar yaşamamak için, kentsel dönüşüm kapsamında yapılan evlerin daha da çoğalması için, bizim de devletimize yardımcı olmamız lazım. Şu anda ben güvende olduğumu düşünüyorum. Olası bir depremde daha güvenilir bir konutta oturuyorum."

Elazığlı depremzedelerden kentsel dönüşüm açıklaması!

"Evlerimiz sağlam"

Abdulsamet Semerci de depremden sonra evlerinin yıkılıp bir senede sağlam evlerine kavuştuklarını dile getirdi.

Deprem öncesinde oturdukları evin 35 senelik olduğunu, depremde evlerinin hasar gördüğünü anımsatan Semerci, devletin bir yıl gibi kısa bir sürede yeniden büyük bir mahalle inşa ettiğini belirtti.

Elazığ'ın genelinde büyük bir kentsel dönüşüm projesinin hayata geçirildiğini dile getiren Semerci, devletin, depremzede aileleri mağdur etmeden bir yıl içerisinde evlerine kavuşturduğunu söyledi.

Semerci, "Evlerimize yerleştik, hiçbir problemimiz yok. Bize her konuda yardımcı oluyorlar. Şu an daha konforlu, rahat ve güvenilir evlerde oturuyoruz. Evlerimiz sağlam. Devletimiz yeniden bir şehir inşa etti. Devletimizin yaptığı konforlu, rahat ve güvenilir evler sayesinde deprem korkusu olmadan yaşayabiliyoruz." şeklinde konuştu.

Elazığlı depremzedelerden kentsel dönüşüm açıklaması!

"Deprem olduğunda yıkılacak, diye korkmuyoruz"

Özlem Oğraş ise ailesiyle korkmadan devletin yaptığı evlerde mutlu bir şekilde yaşadıklarını söyledi. Depremde evlerinin yıkıldığını dile getiren Oğraş, şunları söyledi:

"O sırada evde olmadığımız için bize bir şey olmadı. Şimdi evimizin yerine yeni yapılan evimiz çok güzel, sağlam. Kafamız rahat, deprem olduğunda yıkılacak, diye korkmuyoruz. Çocuklarım ile güvenilir evlerdeyiz. Diğer evimizde deprem korkusunu yaşıyorduk. O binalar çürüktü. Şimdi sağlam. Evlerimiz kullanışlı, konforlu. Allah devletimizden razı olsun. Bize çok güzel evler yaptı. 6-7 ay içinde yeni evimize taşındık. Elazığ'da yapılan tüm evler bitmek üzere, Allah devletimden razı olsun."

 

TOKİ Elazığ Merkez alt gelir başvuruları 4 Mart'ta başlıyor!