Elbistan Mimari Estetik Komisyonu çalışmaları devam ediyor! 

Elbistan Mimari Estetik Komisyonu çalışmaları devam ediyor!  Elbistan Mimari Estetik Komisyonu çalışmaları devam ediyor! 

Elbistan Belediye Başkanı Mehmet Gürbüz’ün talebi doğrultusunda Belediye bünyesinde kurulan "Mimari Estetik Komisyonu" ilçede estetik sıkıntı oluşturan yerlerin tespitini yaparak aciliyet durumuna göre programa alınmasına karar verdi.İlçenin güzel, hoş ve daha estetik görünmesine katkı sağlaması ve şehrin öz dokularının korunması amacıyla Elbistan Belediye Başkanı Mehmet Gürbüz ilçede estetik sıkıntı oluşturan yerlerin tespitinin yapılarak programa alınmasına karar verdi. Elbistan Belediyesi'nin web sitesinde yer alan habere göre; komisyon toplantısı sonrası Belediye tarafından yapılan açıklama şu ifadeler kullanıldı: 
"Mücavir alan sınırları içerisindeki alanlarda kaliteli bir mimari ve fiziksel çevrenin elde edilmesinin sağlanması amacıyla nitelikli mimarinin uygulanmasını ve estetik çözümlere ulaşılması için çalışmalarımızı gerçekleştiriyoruz. Bu amaçla şahsi müracaatları inceleyerek, dış cepheler ile alakalı olarak da komisyon çalışmalarımızı başlattık."

Çevre ve Şehircilik Bakanlığını ile birlikte Cumhurbaşkanlığının 100 günlük icraat programında “ yeşil ve yaşanabilir şehirler” hedefi kapsamında çalışmalara başlandığını vurgulayan Başkan Gürbüz; “ Bisiklet ve yeşil yürüyüş yolu güzargahları ile birlikte ana arterler başta olmak üzere şehir genelinde cadde ve sokak bazında değerlendirmeler yaptık. Çevre dostu sokak tespitimiz için komisyon üyelerimizin saha çalışması yapmasına ve bir sonraki toplantıda bunların değerlendirilmesi kararını aldık. Hedefimiz yaşanabilir tertemiz, düzenli ve yeşil bir Elbistan’ın oluşmasıdır. Kentin tarihi dokusu, mimarisi ve düzenli bir yerleşim alanının yanı sıra, şehrin siluetinin korunması ve rekreasyon alanları oluşturarak daha güzel, daha temiz bir Elbistan’ı inşasını sağlayarak yeşil ve yaşanabilir bir Elbistan hayalini gerçekleştireceğiz. Elbistan tarihiyle, konumuyla, doğal güzellikleri ile çok özel bir şehir. Bizde bu doğrultuda çalışmalarımızı gerçekleştiriyoruz. Orman Genel Müdürlüğü ile görüşmelerimiz devam ediyor. Elbistan’a Kent ormanı ve Tabiat parkı yapacağız” dedi.