15 / 08 / 2022

Emin Koramaz: 'Yenişehir'in planlarına dava açacağız!

Emin Koramaz: 'Yenişehir'in planlarına dava açacağız!

Kanal İstanbul için kurulması planlanan Yenişehir planları yeniden düzenlendi. Planlarda gölün etrafında turizm tesisleri öngörülüyor. TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Emin Koramaz, plan için “Tahribatın detayını kurallara bağlayan yıkıcı, dönüştürücü yeni ek hükümler” dedi. Tartışmalı proje Kanal İstanbul’un çevresinde inşa edilecek “Yenişehir”in planları itirazlar üzerine yeniden düzenlendi. Planda birçok itiraz noktası aynı kalırken sit alanlarında değişiklik yapıldı. Arnavutköy’deki Terkos Gölü yakınlarında eko turizm adı altında “İstanbul’un doğa turizmi potansiyelinin değerlendirilebileceği; otel, motel ve diğer konaklama tesisleri” gibi yapıların önü açıldı. Planda Kanal İstanbul için “özel proje alanı” tanımı da koyuldu. 

‘Rezerv Yapı Alanı’ olarak belirlenen 37 bin hektarlık proje alanına ilişkin Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yetkili gösterildi. Cumhuriyet'ten Hazal Ocak'ın haberine göre; plan değişikliğiyle ilgili açıklamalarda bulunan Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Yönetim Kurulu Başkanı Emin Koramaz, itirazlarının neredeyse hiçbirinin dikkate alınmadığını belirterek, “Yaptığımız ilk incelemelerde, değişikliklerin, projenin yarattığı tehditleri ortadan kaldırılmadığı, bilakis, tahribatın detayını kurallara bağlayan yıkıcı, dönüştürücü yeni ek hükümlerin getirildiği görülmektedi” diye konuştu.

DAVA AÇACAĞIZ

Koramaz hukuki süreci başlatacaklarını duyurarak “Yandaş kesimlere ve uluslararası sermayeye kentsel rant alanları yaratmayı amaçlayan Kanal İstanbul Projesi, büyük ölçekli bir ekolojik tahribat ve yıkım projesidir” dedi. 

Planda Yenişehir’le birlikte kanalın etrafına yapılması planlanan konutlar, oteller, sanayi siteleri, teknoparklar, üniversiteler, haller, TIR-kamyon parkları, kongre ve fuar merkezleri gibi ana unsurlar korunmaya devam etti. 

Planda proje alanında 1., 2. ve 3. derece deprem bölgeleri olduğu da belirtildi. Planda bölge kurulu kararına göre sit alanlarında değişikliğe gidilerek Avcılar Küçükçekmece sınırlarında kalan “İç ve Dış Kumsal Mevkii Doğal Sit Alanı”nın derecesi Cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle “doğal sit - nitelikli doğal koruma alanı” şeklinde belirlendi. Küçükçekmece’deki Soğuksu Çiftliği 1. ve 3. derece doğal sit alanı ilan edildi. Projeyle ek gelecek nüfus da 500 bin ile kısıtlandırıldı.

‘EKO TURİZM OTELİ’

Planda Kanal İstanbul ile lişkilendirilerek projelendirilecek alanlara “Özel proje alanları” tanımı getirildi ve “Alanın kesin sınırları alt ölçekli planlarda belirlenecektir” denildi. 

Eko turizme de değinilen planda “Arnavutköy ilçesinin Terkos Gölü yakınlarında, su yolunun batısındaki bu alanlarda; İstanbul’un doğa turizmi (macera odaklı turizm, doğa yürüyüş alanları, atlı doğa yürüyüşü vb) potansiyelinin değerlendirilebileceği; otel, motel ve diğer konaklama tesisleri, kamp ve karavan alanları, izci kampı, spor tesisleri, yeme-içme tesisleri, sosyo-kültürel tesisler ve rekreasyon alanları, at çiftlikleri, tema parkı, bölge parkı, botanik bahçesi ve hayvanat bahçesi yer alabilir” denildi.

Kanal İstanbul deprem riskini artıracak mı?

Kanal İstanbul’a adım adım!