Emlak Bankası 2018'de faaliyete geçecek!

Emlak Bankası 2018'de faaliyete geçecek!

2001 yılında tasfiye kararı alınan 90 yıllık Emlak Bankası, 2018’de yeniden faaliyette olacak. Bankanın kuruluş aşamasını değerlendiren Zeki Sayın “Millî üretime destek verecek her babayiğidi faizsiz destekleyeceğiz” açıklamasını yaptı.Türkiye`de inşaat sektörünü desteklemek, gerekli kredileri sağlamak ve yetim haklarını korumak amacıyla Atatürk`ün talimatlarıyla 3 Haziran 1926 tarihinde kurulan ancak 1990’larda yaşanan yolsuzluk olayları sebebiyle 2001 yılında tasfiyesine karar verilen Emlak Bankası, 16 yıl sonra yeniden faaliyete geçecek.  Hükümetin aldığı kararla, yatırımlara finansman sağlamak ve konut sektörü desteklemek üzere bankacılık yapmasının önü açılan Emlak Bank, 1 yıllık süre içinde gerekli çalışmaları tamamladıktan sonra 2018 yılında kapılarını açması bekleniyor. 


Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu, bankanın Genel Müdürü Zeki Sayın ve ekibine 1 yıllık hazırlık süresi verdi. BDDK, 300 milyon dolarlık banka sermayesinin ve gerekli altyapının kurulması durumunda Emlak Bankası’nın durumunu inceleyerek bankacılık lisansı alıp alamayacağınıza karar verecek. Zeki Sayın’ın verdiği bilgiye göre tasfiye halindeki Emlak Bankası’nın 250 milyon dolar nakdi ve gayri nakdi sermayesi Hazine’den de 123 milyon TL alacakları bulunuyor. Bankanın kurucu Genel Müdürü Sayın, bu tabloya göre Emlak Bankası’nın, Hazine’den yardım almadan kendi sermayesini oluşturabileceğini ve 2018 yılında yeniden faaliyete geçebileceklerini kaydetti.


YATIRIM BANKASI OLACAK 

Zeki Sayın, Emlak Bankası’nın faaliyet alanlarının da belirlendiğini kaydetti. Buna göre banka başta mega projeler olmak üzere emlak ve inşaat sektörüne dönük faaliyetlerini yine yürütecek. Bunun yanında özellikle Türkiye’nin ithal ettiği bir ürünün Türkiye’de üretilmesi konusunda projelere destek vereceklerini ifade eden Sayın, “Hatta burada banka yatırımcı rolü üstlenecek, yatırımı gerçekleştirip yönetimini proje sahiplerine bırakacak. Böylece yerli üretime dönük yatırımlar desteklenecek. Ayrıca tarım kesiminin en önemli problemlerinden biri olan toprak birleştirmesi de bankanın ana faaliyetlerinden biri olacak. Toprak birleştirmesine dönük projeler özel olarak desteklenecek” açıklamasını yaptı. 


FAİZ YERİNE ORTAKLIK

Sayın, bankanın en önemli özelliği açıklarken ise, “Banka, yatırımı direk kendisi yapacağı için faiz almayacak. Projenin gelirine ortak olacak. Yani bir nevi faizsiz yatırım bankası olacak. Bu özelliği ile de çok şubeli bir banka olmayacak. Gerektiği kadar şube açılacak” dedi. 


Tasfiye hâlinde bile rekortmen 

 Emlakbank, bankacılık yetkisinin kaldırıldığı 2001 yılından bu yana tasfiye süreci yürütüyor. Yaklaşık 400 şubesinden bir kısmı Ziraat Bankası bir kısmı Halkbank’a devredilen Tasfiye Hâlindeki Emlakbank, geçmişte verdiği kredilerden doğan alacakları ile gayrimenkullerini 16 yıldır satıp nakde çeviriyor. Yaptığı satışlarla 2 milyar liraya yakın borcunu temizleyen Emlakbank, tasfiye işlemleri sayesinde geçtiğimiz yıllarda birkaç kez vergi rekortmeni de oldu.


Merkez bina arıyoruz

Bankanın genel müdürlük binası için arayışların sürdüğünü kaydeden Sayın, “İstanbul Kadıköy Cemiz Topuzlu Mahallesi’nde Büyük Klüp’ün hemen bitişiğinde eski Banker Kastelli Evleri Emlak Bankası’nda. Önce burayı düşündük ama ek hizmet binası olarak kalmasına karar verdik. Genel merkez arayışlarımız sürüyor” diye konuştu.


Türkiye Gazetesi