Emlak danışmanlarının bildirimi başladı!

Emlak danışmanlarının bildirimi başladı!

Taşınmaz Ticareti Bilgi Sistemi'nde yapılan düzenleme ile yetki belgeli işletmeler artık emlak danışmanı bildirimlerini de yapabiliyorlar.


Taşınmaz ticaretine ilişkin usul ve esasların düzenlenmesi için hazırlanan TTBS (Taşınmaz Ticareti Bilgi Sistemi) sisteminde yeniliklerin sürdüğünü dile getiren Altın Emlak Genel Müdürü Mustafa Hakan Özelmacıklı “Geçen hafta sözleşmeli işletmelere ilişkin bildirim sistemi aktif hale gelmişti. Bu hafta başı itibarı ile de emlak danışmanlarının bildirim sistemi devreye alındı. Buna göre sistem üzerinden hem işletme sahipleri kendilerini hem de sigortalı çalışanlarını TTBS sistemine girebilecekler. Bildirim için son tarih ise 28 Şubat 2021” diye konuştu.

Emlak danışmanlarının bildirimi başladı!

Bildirim Yapılırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Emlak işletmelerinin danışman bildiriminden önce dikkat etmeleri gereken hususlarla ilgili de konuşan Özelmacıklı “Öncelikle bildirilecek danışmanın yönetmelikte belirtilen adli sicil şartlarını taşınması gerektiğine emin olunmalı. Sonrasında işletme ile emlak danışmanı arasında bir iş sözleşmesi yapılmış olmalı ve mutlaka gerekli evrakların alındığı bir personel dosyası oluşturulmalı. Ayrıca bildirim yapılacak danışmanlar emlak ve emlak yönetimi gibi bir bölümden mezun değiller ise, Seviye 4 ya da Seviye 5 mesleki yeterlilik belgelerinin de olması gerektiği unutulmamalı” şeklinde konuştu.

Emlak danışmanlarının bildirimi başladı!

Danışman ve Sözleşmeli İşletme Karıştırılmamalı

Yönetmelik çerçevesinde emlak işletmelerinde çalışanların ya emlak danışmanı veya sözleşmeli işletme sahibi olarak satış ve pazarlama faaliyetlerinde bulunabileceklerini dile getiren Altın Emlak Genel Müdürü “Emlak danışmanı işletmede iş sözleşmesi ile sigortalı olarak çalışan pazarlama ve satış personelidir. Sözleşmeli işletme ise o işletmenin iş yerinde taşınmaz ticaretiyle iştigal eden ticari işletmeler ile esnaf ve sanatkâr işletmelerine verilen isimdir. Sigortalı çalışan kişiler emlak danışmanı olarak işletmenin yetki belgesini kullanırken, sözleşmeli işletmeler işletmenin altında ayrı bir yetki belgesine sahip oluyorlar. Danışmanlar kendileri sözleşme yapamaz iken, sözleşmeli işletmeler, onaylı olarak yapabilirler” şeklinde konuştu.

 

Yetki belgesi olmayan emlakçılara dikkat!