Emlak Katılım'dan 100 milyon liralık sukuk ihracı!

Emlak Katılım'dan 100 milyon liralık sukuk ihracı!

Emlak Katılım, kaynak çeşitliliğini artırmak amacıyla SPK'dan 26 Mart 2020'de aldığı iki milyar TL tutarındaki ihraç tavanı kapsamında 369 gün vadeli, getirisi bir aylık katılma havuzuna referanslı 100 milyon TL'lik sukuk ihracı gerçekleşti.


Emlak Katılım, kaynak çeşitliliğini artırmak amacıyla Sermaye Piyasası Kurulu'ndan 26 Mart 2020'de aldığı iki milyar TL tutarındaki ihraç tavanı kapsamında 369 gün vadeli, getirisi bir aylık katılma havuzuna referanslı 100 milyon TL'lik sukuk ihracı tamamlandı.

Dünya'da yer alan habere göre; Emlak Katılım Genel Müdürü Nevzat Bayraktar uzun vadeli kira sertifikası ihracımız piyasada ihraç edilen kira sertifikalarından ayrıştığından bahsederek, şu ifadeleri kullandı: "369 gün vadeli, değişken getirili ve dört dönemsel kira ödemeli kira sertifikalarının her bir kira ödemesine baz teşkil edecek Yıllıklandırılmış Brüt Basit Getiri Oranı belirlenirken; Türkiye Emlak Katılım'ın bir aylık katılma havuzunun getirisini referans aldık. Kira ödeme tarihinden iki iş günü önce ve gün sonunda açıklanan bir aylık referans katılma havuzunu brüt getiri oranı olarak dikkate alacağız. Katılma havuzumuzun referans getirisini ise Bankamızın internet sitesinde şeffaf bir şekilde her gün açıklayacağız.”

İhraç tutarının iki katı talep planlanan ihraç tutarının iki katından fazla bir taleple karşılaştıklarından bahseden Bayraktar, şu açıklamalarda bulundu: “Uzun vadeli ve değişken getirili sukuk ihracımızı başarılı bir şekilde gerçekleştirdik. Söz konusu ihraç bu özelliği ile Türkiye'nin ilk getirisi katılma havuzuna referansli' kira sertifikası ihracı olma niteliği taşımaktadır."