Çukurova Balkon

Emlak Konut halka arz için kolları sıvadı!

Emlak Konut halka arz için kolları sıvadı! Emlak Konut halka arz için kolları sıvadı!

Haziran ayında piyasalardaki dalgalanma yüzünden ikincil halka arzı askıya alan Emlak Konut yeniden düğmeye bastı. SPK’ya başvuruda bulunan şirket sermayesini 3.8 milyar liraya çıkarmaya hazırlanıyor...


Kartal'ın hemen teslim en cazip sitesinde! 65 metrekare 299 bin TL!TÜRKİYE’NİN en büyük gayrimenkul yatırım ortaklığı şirketi unvanına sahip Emlak Konut GYO, ödenmiş toplam sermayesini 2 milyar 500 milyon liradan 3 milyar 800 milyon liraya çıkartmaya hazırlanıyor. Şirket, Türkiye’nin sermaye artırımı yöntemiyle yapılacak en büyük halka arzlarından biri olarak tarihe geçecek ikincil halka arz için, Sermaye Piyasası Kurulu’na (SPK) başvuruda bulundu.   


DEĞERİ 1.3 MİLYAR LİRA


Halk Yatırım Menkul Değerler A.Ş. liderliğinde gerçekleştirilecek ikincil halka arzın yurtdışındaki liderliğini Merrill Lynch International üstlenecek. Söz konusu ikincil halka arzla birlikte şirket, 1 milyar 300 milyon lira nominal değerdeki hisseyi halka arz etmeyi planlıyor.   


DAHA ÖNCE ERTELENMİŞTİ


Emlak Konut GYO daha önce 5-6-7 Haziran 2013 tarihlerinde söz konusu halka arz için talep toplayacağını açıklamış, ancak finansal piyasalarda yaşanan dalgalanmalar nedeniyle yatırımcıların etkilenmemesi için halka arzın ertelendiğini duyurmuştu. SPK’ya yeniden yapılan başvuruyla birlikte ikincil halka arz için yeni süreç başladı.


KONJONKTÜR ARTIK OLUMLU


EMLAK Konut GYO Genel Müdürü Murat Kurum, yapılan değerlendirmede, uluslararası finansal piyasalarda olumluya dönen konjonktür nedeniyle, ertelenen söz konusu  halka arzın gerçekleştirilebileceği koşulların oluştuğunun görüldüğünü ve bu nedenle Emlak Konut İkincil Halka Arzı İşleminin yeniden gündeme geldiğini söyledi.


ÜRETİM REKORU KIRDI


1953’TE kurulmuş olan Emlak Konut GYO, 2002’de GYO statüsü kazanırken, 2010 yılında Türkiye’nin en büyük gayrimenkul yatırım ortaklığı olarak paylarının ilk halka arzını gerçekleştirdi. 2003 ile 2013 yılları arasında 78 binden fazla konut, 6000’e yakın ticari birimin inşaatını yaparak üretim rekoru kırdı.


2012 CİROSU 3.4 MİLYAR LİRA


2012 yılının tamamında 9 bin 100 adet bağımsız bölümün satışından 3 milyar 423 milyon lira ciro elde eden şirket, 30 Eylül 2013 tarihi itibarıyla toplam 4 milyar 281 milyon 855 bin liralık hasılat elde etti.


Akşam