Emlak piyasasında Anadolu rüzgarı!

Emlak piyasasında Anadolu rüzgarı!Hürriyet Emlak verilerine göre, büyükşehirler kadar Anadolu’daki konut fiyatlarında yükseliş de oldukça dikkat çekiyor...


Hürriyet Emlak, Türkiye genelindeki verilerden oluşturduğu Mart ayı emlak endeksi verilerini açıkladı. Veriler bir süre stabil bir görünüm sergileyen emlak piyasasındaki hareketlenmeyi gösterdi. Ayrıca hem kiralık hem de satılık konut fiyatlarındaki yükseliş ivmesini de ortaya koydu.

Verilere göre büyükşehirler kadar Anadolu’daki konut fiyatlarındaki yükseliş dikkat çekti.

Yükselişe geçen illerimiz

Satılık emlak piyasasında son bir yılda Kırşehir (yüzde 28) ve Malatya (yüzde 20) yükselişe geçen bir grafik çiziyor. Yüzde 13’le Antalya ve Elazığ da benzer bir eğilim gösterdi. Son üç ayda ise Kahramanmaraş (yüzde 6) ve Mardin (yüzde 5) satılık konut piyasında yükselişe geçen fiyatlarla dikkat çekti.

Verilere göre, satılık emlak piyasasında bir yıllık sürede Kırşehir (yüzde 28) ve Malatya (yüzde 20) yükselişe geçen bir grafik çizdi. Bu illeri yüzde 13’le Antalya ve Elazığ izledi. Aydın (yüzde 13), Gaziantep (yüzde 13) ve Edirne’de de (yüzde 11) fiyatların yükselişe geçtiği görüldü.

Emlak piyasasında Anadolu rüzgarı!

Bir yıllık süre içinde kiralık konut fiyatlarında yaşanan yukarı yönlü ivmelenmenin özellikle Bilecik (yüzde 45), Gaziantep (yüzde 31) ve Nevşehir’de (yüzde 28) görüldüğü gözlemlendi. Endeks verileri, son üç ayda ise kiralık konut fiyatlarının en çok arttığı illerin başında Mardin, Yozgat ve Kastamonu geldiğini gösterdi.

Emlak piyasasında Anadolu rüzgarı!

İstanbul’da satılık konutlarda Beyoğlu, Gaziosmanpaşa ve Adalar’da fiyatlar çıkışa geçti

İstanbul satılık konut piyasası dönem dönem stabil bir görünüm çizse de endeks verilerine göre, İstanbul’da ise bir süredir yaşanmakta olan fiyat düşüşünün son üç ayda durduğu gözlemlendi.

İstanbul satılık konut piyasasında bir yıllık süreçte yaşanan yüzde 43’lük yükselişle dikkat çeken Beyoğlu’nu, Gaziosmanpaşa (yüzde 25), Adalar (yüzde 23) ve Bağcılar (yüzde 22) izledi. Son üç ayda ise fiyatları çıkış eğilimi sergileyen ilçelerin başında Beşiktaş (yüzde 6) ve Sancaktepe (yüzde 5) geldi.

Emlak piyasasında Anadolu rüzgarı!

İstanbul’da satılık konut fiyatlarında Eyüp, Esenyurt ve Sultanbeyli gibi ilçelerde herhangi bir hareketlenme görülmezken, satılık konut piyasasında bir yıllık süreçte yaşanan yüzde 43’lük yükselişle Beyoğlu dikkat çekti. Beyoğlu’nu, Gaziosmanpaşa (yüzde 25), Adalar (yüzde 23) ve Bağcılar (yüzde 22) izledi. Pendik, Üsküdar ve Avcılar gibi semtlerde ise fiyatlarda aşağı yönlü bir eğilim görüldü.

Satılık konut piyasasında son üç ayda ise fiyatları çıkış eğilimi sergileyen ilçelerin başında Beşiktaş (yüzde 6) ve Sancaktepe (yüzde 5) geldi. Satılık konut fiyatlarındaki çıkış eğilimi kiralık konut fiyatlarına da yansıdı. Kiralık konut fiyatlarında Çatalca bir yıllık dönemde yüzde 38 artış sergiledi. Çatalca’yı yüzde 16 artışla Esenyurt ve yüzde 15 artışla Gaziosmanpaşa takip etti.

Antalya ve  Ankara  yatırımcısına kazandırdı

5 büyük ilde ise fiyatların en çok yükseldiği şehir yüzde 13’le Antalya oldu. Antalya’yı Ankara (yüzde 5),  İzmir  (yüzde 3) ve Bursa (yüzde 1) izledi.

Emlak piyasasında Anadolu rüzgarı!

Emlak sektöründeki yükseliş sürecek

Hürriyet Emlak Satış Direktörü Çağrı Bozay, konut fiyatlarıdaki yükseliş ve hareketlenmeye dikkat çekti. Bozay, şunşato söyledi; "2019’un tüm Türkiye olarak yatırımlara devam edeceğimiz, daha güçlü bir ekonomiyi inşa edeceğimiz ve emlak sektörün daha da hareketleneceği bir yıl olacağını düşünüyoruz. Anadolu özelinde baktığımızda satılık konut piyasasında ciddi bir hareketlenme olduğunu gözlemliyoruz. Kırşehir, Malatya ve Antalya gibi illerimizde yüzde 30’lara varan fiyat artışları söz konusu. Anadolu’daki bu hareketlenmenin önümüzdeki dönemde devam edeceğini ve Anadolu’dan yayılan bu dalganın tüm Türkiye’deki emlak fiyatlarına etki edeceğini öngörebiliriz. Yılın üçüncü çeyreğiyle birlikte ekonomik konjonktörün ülkemiz ve piyasalar için bugüne göre daha iyi bir görünüm sergileyeceği düşüncesindeyiz. Emlak fiyatlarındaki hareketlenme de buna işaret ediyor. Ekonomide yaşanacak olumlu gelişmeler paralelinde emlak sektöründeki bu canlanmanın daha da artacağını düşünüyoruz"

Emlak piyasasında Anadolu rüzgarı!