Emlak vergilerinizi online ödeyebilirsiniz!

Emlak vergilerinizi online ödeyebilirsiniz! Emlak vergilerinizi online ödeyebilirsiniz!

Yılda 2 kere ödenen emlak vergisi ikinci taksit dönemi yaklaştı. Peki vergi mükellefleri, emlak vergisi ödemelerini online olarak yapabilecek mi?Türkiye sınırları içerisinde yer alan, her yıl mayıs ve kasım aylarında iki taksit şeklinde emlak vergisi ödemeleri gerekiyor. Emlak vergisi 2. taksit ödeme dönemi Kasım ayında başlayacak ve 1 Aralık tarihine kadar devam edecek.

Bazı kişiler ise belli şartları sağlamaları durumunda ise emlak vergisinden muaf tutuluyor. Bu kapsamda emlak vergisi oranı indirimli (yüzde 0) olarak uygulanıyor. İşte indirimli vergiyle ilgili tüm merak edilenler...

Kimler indirimli vergiden yararlanacak?

- Emekliler
- Hiçbir geliri olmayanlar
- Engelliler
- Gaziler ve şehitlerin dul ve yetimleri

İndirimli emlak vergisi şartları

İndirimli emlak vergisi oranı (yüzde 0) uygulamasından, Türkiye sınırları içinde brüt yüzölçümü 200 metrekareyi aşmayan, sadece bir konutu (mesken) olan kişiler faydalanabiliyor. Buna göre kapsama giren kişilerin, birden fazla meskene veya birden fazla meskende hisseye sahip olmaları durumunda, indirimli vergi oranı (yüzde 0) uygulamasından yararlanabiliyor. Bu durumda sahip oldukları bütün gayrimenkuller için emlak vergisi ödemeleri gerekiyor.

Emlak vergisi nasıl sorgulanır?

Emlak vergisini sorgulamak isteyenlerin, e-devlet sistemi üzerinden emlak vergilerini sorgulayabiliyor. İlk önce e-devlet sitesine giriş yapmalısınız ve arama bölümünde emlak vergisi kelimelerini aratarak kolayca emlak verginizi sorgulayabilirsiniz. Vergi borcunu görmek isteyen kişiler vergi borcu görüntüle seçeneğini tıklayıp borç bilgilerine ulaşabiliyorsunuz.

Emlak vergisi online ödememeleri 2020

Emlak vergisi ödemek isteyenler için birçok ödeme seçeneği bulunuyor. Geçmiş zamanda vergi daireleri tarafından alınan emlak vergileri, pandemi süreciyle birlikte dijital ortamlardan sorgulanabiliyor ve ödenebiliyor. 

Emlak vergisi nasıl ödenir?

Emlak vergisini online sistem üzerinden ödemek isteyenlerin, İnteraktif Vergi Dairesi adlı resmi intenet sitesine giriş yapması gerekiyor. Siteye giriş yapıp, kimlik bilgileri ile siteye giriş yapmanız gerekiyor ve sayfada bulunan ödeme seçenekleri köşesinde ödeme işlemini gerçekleştirebiliyorsunuz.

Emlak vergisi ödemeleri ne zaman? Nasıl ödenir?

15 soruda emlak vergisi muafiyeti!